Navigácia

Peter Plavčan: Spoločne presvedčíme hlavných aktérov, aby do školstva investovali dodatočné prostriedky

     Po predstavení programového vyhlásenia vlády odbory nešetria kritikou a sľubujú ďalší protestný pochod. Okrem navyšovania platov učiteľov chcú pochodovať aj za podporu reforiem. V tomto panuje zhoda. Minister školstva je rozhodnutý začať reformy, ktoré sú základom pre získanie ďalších prostriedkov.
     Opätovne sa preto k téme samotnej reformy, ako i platov stretli dnes minister školstva Peter Plavčan a predseda OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavol Ondek. Počas spoločnej diskusie predostreli možné riešenia i vôľu začať reformy.
     „Nepremárnime šancu zlepšiť školstvo, ktoré je ako obrovská loď; tá doteraz 25 rokov kotvila v prístave. Skúsme s ňou pohnúť a nasmerovať ju k cieľovej destinácii. Čaká nás dlhá plavba a preto neočakávajme, že hneď po vyplávaní už aj bude v cieli,“ opätovne vyzval odbory i samotných učiteľov počas dnešného brífingu minister školstva.
     „Po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR vieme do jedného mesiaca pripraviť tézy a do konca roka tak splniť už prvé opatrenia,“ dodal Peter Plavčan.
     Opakovane pripomenul, že prvýkrát v histórii Slovenska sú v programovom vyhlásení vlády uvedené konkrétne čísla a tým vláda dala garanciu investovať do školstva i ďalšie prostriedky za predpokladu realizácie potrebných zmien.
     Pavol Ondek pripomenul, že školstvo je málo finančne kryté a preto neupustia od ďalšieho protestného pochodu. „Utorkový pochod je na podporu reformy, aby mali naše deti a študenti lepšiu víziu, povedal predseda OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
     Odbory naďalej trvajú aj na vyšších platoch. „Každý má právo na vyjadrenie svojho názoru, rešpektujem to. Ja osobne považujem 6 % navýšenie ako nevyhnutné minimum,“ zhodnotil pripravovaný pochod minister a zopakoval, že zmeny je možné uskutočniť len spoločne. Zopakoval, že pre spoluprácu sú dvere dokorán
otvorené a doplnil: „Bolo by veľmi nezodpovedné premárniť potenciál, ktorý začal vznikať už vo verejnej diskusii k Správe o stave školstva a naplno sa rozvinul pri spoločnej príprave PVV. Vyhrňme rukávy a pracujme na realizácií všetkých rozsiahlych zmien, na ktorých sme sa dohodli. Neurobme z našej lode Titanic“.
     Keď presvedčíme verejnosť, vládu a v neposlednom rade aj politické strany naprieč politickým spektrom, že sme spolu so školskou a akademickou obcou schopní zmeny uskutočňovať, budú do školstva investované dostatočné prostriedky na to, aby bolo možné splniť to, čo sme si predsavzali v programovom vyhlásení vlády, uzavrel brífing minister.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky