Pán poslanec Beblavý pokračuje v spochybňovaní úspechov

  • Dátum: 12.09.2013
     Dnešná tlačová konferencia pána poslanca Miroslava Beblavého bola iba o sebaprezentácii a utvrdení v tom, že ešte stále nerozumie eurofondom.
     Pán poslanec sa v priebehu niekoľkých dní stal expertom na eurofondy, samosprávne kraje, dopravu, bankový sektor, vedu a výskum a teraz je dokonca sudcom oprávneným hovoriť o protizákonnosti. To však naznačuje jeho povrchnosť. Vráťme sa však k argumentom, ktorých silou sú fakty.
     Exminister Eugen Jurzyca, ktorého intenzívne na rezorte navštevoval poslanec Miroslav Beblavý, odovzdal operačný program Vzdelávanie na úrovni čerpania 14,53 %. Presnejšie v čerpaní 89 miliónov eur. Za ministra Dušana Čaploviča bolo v priebehu troch kvartálov čerpanie na úrovni 141 miliónov eur. 
     O nič lepšie na tom nebolo ani čerpanie eurofondov v prípade ďalšieho operačného programu Výskum a vývoj, kde sa však za tri kvartály minulého roka podarilo pripraviť na podpis zmluvy na čerpanie 370 miliónov eur, ktoré smerujú do výskumných a vedeckých parkov, hlavne pre univerzity v našich regiónoch. Ak dnes poslanec Beblavý spochybňuje napríklad súťaž na grafické a distribučné služby, tak treba povedať, že táto ešte nebola vyhlásená. Ďalšie z menovaných sú v štádiu posúdenia ponúk. On už ale vidí chyby.
     Takto by sme mohli pokračovať ďalej, ale nakoľko pán poslanec v piatok na tlačovej konferencii hovoril o tom, že eurofondy mali byť použité na navýšenie platov učiteľov, prípadne na nákup tabletov pre všetkých žiakov a tým jasne dokázal, že táto problematika je mu vzdialená. Inak by vedel, že to eurofondy neumožňujú. V opačnom prípade bol neschopný to urobiť.
     Očakávame jeho ďalšie pokusy o spochybňovanie úspechov, ktoré nebola schopná dosiahnuť jeho pravicová vláda. Tá, ktorá výrazne ohrozila čerpanie eurofondov aj pre naše školstvo.
 
Michal Kaliňák
hovorca ministra
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku