Navigácia

Pamätná tabuľa obetiam holokaustu

Obete holokaustu bude pripomínať pamätná tabuľa v budove Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odhalená bola pri príležitosti 82. výročia prijatia Židovského kódexu. Tabuľa je venovaná pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a aj zavraždení.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora a Eitan Levon veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku

„Odhalenie tabule, ktoré robíme dnes, je symbolika, ktorá ukazuje dôležitosť porozumenia príčinám a následkom. Keď sa v oblasti školstva rozprávame o holokauste, tak sa často sústreďujeme na čísla. Vieme, že tu nejde o čísla, ale o osudy jednotlivcov, komunít a rodín," uviedol minister Daniel Bútora.

Odhalenie je prvým krokom vo vytváraní miesta pamäti, priblížila Monika Vrzgulová z Nadácie Milana Šimečku. „Druhý krok by malo byť naplnenie pamätného miesta takými obsahmi, aby bol dôvod ich navštevovať a pripomínať si udalosti ľudí a fenomény, ku ktorým sa viažu," dodala.

„V budúcom roku si opäť pripomenieme pamiatku tých Slovákov, ktorí zachránili životy slovenských Židov vrátane detí pred deportáciami, mučením a smrťou. Hovoríme im spravodliví medzi národmi a oni naozaj nimi sú," pripomenul veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon. Zdôraznil, že ich príbehy musíme rozprávať, pretože medzi nami sú ľudia, ktorí sa stále snažia popierať holokaust.

Tabuľa je venovaná pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a aj zavraždení v rokoch 1941 - 1945.

Zdroj: TASR

Videozáznam pietneho aktu nájdete TU.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky