Od dnešného dňa je časť učebníc prístupná už aj na internete

22.12.2011

     Učitelia, žiaci i rodičia majú od dnešného dňa prístup k zdigitalizovaným verziám učebníc pre základné a stredné školy. Umožňuje to portál eAktovka, ktorý na dnešnej tlačovej konferencii predstavil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugen Jurzyca. V súčasnosti je na ňom umiestnených 26 učebníc, pričom sa portál bude postupne rozširovať o ďalšie.
     Spustenie portálu má znižovať problém nedostatku existujúcich učebníc a zároveň zabezpečiť prístup k učebným textom žiakom aj v čase ich pobytu mimo miesta bydliska. Ako povedal minister: „Verím, že portál bude využívaný vo veľkej miere, nakoľko  92 % rodín so školopovinnými deťmi má počítač a až 70 % rodín zabezpečený prístup k internetu."
    
Portál je okrem učebníc doplnený o elektronické verzie kníh odporúčanej literatúry či audio nahrávky, učitelia zas môžu na ňom nájsť odborné publikácie vydávané napr. Metodicko-pedagogickým centrom. V budúcnosti by tu mali byť zverejnené aj všetky odborné a metodické materiály rezortu.
     Ďalšie obsahové rozšírenie portálu, príp. formálne úpravy budú závisieť od vyhodnotenia jeho skúšobnej prevádzky. Trvať bude počas mesiaca január a do diskusie sa bude môcť okrem učiteľov a ďalších odborníkov zapojiť aj široká verejnosť. V prípade, že budú v učebniciach identifikované chyby, tieto budú priebežne odstránené, aby sa nenachádzali ani v reedíciách tlačených verzií.
     Minister Eugen Jurzyca na stretnutí s novinármi zároveň predstavil aj prvú reformnú učebnicu v Braillovom písme. Ide o literatúru pre 5. ročník, pričom rovnaké učebnice sú  k dispozícii aj pre 6. a 7. ročník ZŠ.
Fotogaléria
Videozáznam

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku