Očkovanie v stredných školách prišiel do Zvolena podporiť minister školstva Branislav Gröhling

  • Foto: TASR
  • Dátum: 17.09.2021

Prednostné očkovanie učiteľov, celoslovenská kampaň „Za otvorené školy“, zriadenie špecializovaného call centra na podporu očkovania, ako aj pracovné výjazdy ministra školstva do všetkých krajov Slovenska – rezort školstva pokračuje v krokoch pre zvýšenie podielu zaočkovanosti a zachovanie prezenčného vzdelávania v školách. Po návšteve Prešovského, Košického, Žilinského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Bratislavského kraja zavítal minister školstva Branislav Gröhling do Banskobystrického kraja, aby podporil očkovanie v stredných školách.

minister školstva Branislav Gröhling na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene

Možnosť dostať vakcínu priamo v škole ponúka Banskobystrický kraj zamestnancom, žiakom aj ich rodinným príslušníkom. Snaží sa tak zabrániť tomu, aby sa opakoval scenár z druhej vlny pandémie, kedy boli žiaci dlhé mesiace odkázaní na dištančné vyučovanie.

„Sme vďační za tento nápad a budeme ho podporovať. Keď sa osvedčí, tak ho budeme prenášať aj do ostatných žúp. Som veľmi vďačný za to, že takýmto spôsobom pristupujeme k mladým ľuďom a že im ponúkame na jednej strane argumenty a na druhej strane aj samotnú ochranu," ocenil túto iniciatívu šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

Prvou školou, kde sa začalo s výjazdovým očkovaním, je Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Vakcínu priamo v priestoroch školskej klubovne dostala asi tridsiatka záujemcov, prevažne z radov žiakov. Kraj pôjde postupne aj na ďalšie stredné školy, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti.

Na očkovanie v školách sa doposiaľ prihlásilo 481 záujemcov, z toho 409 žiakov, 15 zamestnancov a 57 rodinných príslušníkov.

„Robíme všetko pre to, aby sme očkovali tam, kde je to  naozaj potrebné. Minulý týždeň sme boli cielene v desiatke najmenej zaočkovaných obcí kraja a podarilo sa nám v nich zvýšiť zaočkovanosť priemerne o viac ako päť percent. Dnes začíname s výjazdovým očkovaním v stredných školách, ktoré boli počas druhej vlny pandémie medzi najviac postihnutými. Nechceme, aby sa zopakovala rovnaká situácia ako v minulom školskom roku, ktorého väčšinu strávili deti izolované od rovesníkov a pri vyučovaní na diaľku,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Snahou Banskobystrickej župy je dostať vakcínu čo najbližšie k ľuďom, vysvetľovať a vyvracať hoaxy, ktoré patria k najčastejším príčinám, pre ktoré ľudia očkovanie odmietajú.

So zhoršovaním pandemickej situácie v krajine súvisí aj postupný nárast počtu tried, ktoré sa ocitli v izolácii. Z 59 škôl, ktoré zriaďuje banskobystrická župa, má jednu či viac tried v karanténe jedenásť škôl.

V rámci celého Slovenska je zaočkovanosť vo vekovej kategórii 12 – 17 rokov aktuálne na úrovni 23 %, čo predstavuje viac ako 70-tisíc mladých ľudí. Čo sa týka Banskej Bystrice, je podiel 30 % a v prípade  Zvolena 26 % zaočkovaných mladých ľudí. Najvyšší podiel je v Bratislave, kde sme prekročili hranicu 50 % zaočkovanosti mladých ľudí.

Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku