Nový ŠVP pre materské školy bude jednoduchší, sľubuje J. Draxler

08.12.2014
      Nový Štátny vzdelávací program (ŠVP) pre materské školy (MŠ) bude oproti predchádzajúcemu dokumentu jednoduchší a používateľsky priateľskejší. Na dnešnom predstavení dokumentu to uviedol minister školstva Juraj Draxler. Znenie nového ŠVP pre MŠ bude zverejnené na stránke Štátneho pedagogického ústavu do konca roka. Platiť bude od septembra 2015.
      "Dnes máme dokument, ktorý naozaj vychádza v ústrety ľudom z praxe," informoval šéf rezortu školstva. Podľa jeho slov dokument neobsahuje veľké zmeny z hľadiska toho, čo sa bude v škôlkach diať. "Ide o to, aby ten dokument bol prehľadnejší," doplnil minister. Nový ŠVP by mal odbremeniť pedagógov v škôlkach aj od zbytočnej byrokracie.
      Nový ŠVP posilňuje niektoré oblasti výučby. Napríklad rozvíjanie logického myslenia či ovládanie geometrických reťazcov. Deti budú v škôlkach pracovať aj s textom. "Takýmto spôsobom to dieťa bude vedené k štruktúrovanejšiemu mysleniu," uviedol Draxler s tým, že sa zachováva prvok získavania vedomostí prostredníctvom hry.
      Dokument tvorili takmer dva roky. V niektorých obdobiach podľa Draxlera vznikali názorové rozpory. V súčasnosti však ľudia z praxe podľa neho tento dokument vítajú. Vyplynulo to aj z prieskumu, ktoré si ministerstvo na túto tému urobilo.
      Rezort školstva sa chce na materské školy zamerať aj v budúcom roku. Od januára sa budú môcť zriaďovatelia MŠ, teda mestá a obce, uchádzať o peniaze na rozšírenie kapacít škôlok. Ministerstvo už ohlásilo, že na výzvy poputuje 10 mil. eur. Podľa Draxlera by však na rozšírenie kapacít MŠ mohlo ísť aj viac peňazí a to z eurofondov. "Ak chceme vychádzať v ústrety mladým rodinám, tak potrebujeme podporovať materské školy," dodal.
      Podľa rezortu školstva počet nevybavených žiadostí o prijatie do MŠ sa zvýšil z 1679 v roku 2004 na 9682 v roku 2013.

Zdroj a foto: TASR
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku