Novou ministerkou školstva sa stala Martina Lubyová

     Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dnes vymenoval za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR JUDr. Mgr. Martinu Lubyovú, PhD.
     "So stranou SNS ma spája najmä národné cítenie,” povedala vo svojom prvom prejave. Dôvodom je, že počas svojho profesionálneho života žila v zahraničí aj na Slovensku a rozhodla sa, že chce žiť na Slovensku. „Slovensko je nádhernou krajinou, kde sa oplatí žiť a pracovať," uviedla novovymenovaná ministerka.
     V reforme „Učiace sa Slovensko“ plánuje pokračovať a čo najskôr sa chce venovať aj eurofondovým výzvam. „Momentálne by som sa chcela zamerať na intenzívny kontakt s Bruselom. Stretnúť sa v Bruseli s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov,“ skonštatovala. Nanovo chce nastaviť aj hodnotiace kritériá pri posudzovaní eurofondových projektov. Zároveň plánuje zrušiť problematickú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj a čo najskôr vypísať novú.
     Ďalšou prioritou sú podľa nej aj platy učiteľov a zamestnancov v školstve, kde chce rozvíjať dialóg. „Budem sa snažiť, aby náš dialóg bol kultivovaný, aby sme naozaj mohli naplniť to, čo je sľúbené v programovom vyhlásení vlády a aby sme sa nemuseli rozprávať s učiteľmi v uliciach,“ podčiarkla.
     Martina Lubyová bola v minulosti riaditeľkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied, naposledy pôsobila ako zástupkyňa riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied. 

Foto: zdroj TASR

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky