Novoročný šachový turnaj

10.01.2017
     Príchod nového roku 2017 privítali priaznivci šachu v Banskej Bystrici, európskom meste športu (EMS) 2017, tradičným Novoročným šachovým turnajom. Celkovo 106 hráčov, vrátane mládežníckych kategórií, tu súťažilo na 21. ročníku tohto podujatia, ktoré sa konalo pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky ako jedna z úvodných športových akcií v rámci EMS 2017.
     Mladých šachistov prišla podporiť aj štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová: „Novoročný šachový turnaj v Banskej Bystrici má vďaka svojej dlhoročnej tradícii i kvalitnému obsadeniu hráčmi z takmer celého Slovenska pevné miesto v kalendári šachových podujatí na Slovensku. Teší ma, že si tu opäť zmerajú svoje sily aj mladí šachisti, žiaci základných a stredných škôl. Je to dôležité nielen z pohľadu výchovy novej generácie pre slovenský šach, ale aj z pohľadu prínosu pre nich samotných. Je nepochybné, že spomenuté vôľové vlastnosti a schopnosti majú pozitívny vplyv aj na ich študijné výsledky, a to nielen v matematike, ale aj v ďalších predmetoch,“ uviedla vo svojom príhovore. 
     Kvalitu mladých šachistov potvrdili aj samotné výsledky turnaja. V kategórii mládeže do 18 rokov medzi dievčatami zvíťazila talentovaná iba 10-ročná Lucia Kapičáková z FTC Fiľakova, ktorá sa zároveň umiestnila aj ako druhá najlepšia medzi ženami. Kategóriu chlapcov do 18 rokov vyhral 12-ročný Richard Turčan z Banskej Bystrice.
     Nad turnajom prevzala už tradične záštitu poslankyňa NR SR Jana Laššáková. 
 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku