Na Olympiáde vo francúzskom jazyku získali najviac medailí Žilinčania

  • Dátum: 02.05.2016
     Na celoštátnom kole Olympiády vo francúzskom jazyku sa 27. apríla 2016 stretlo v Bratislave 44 žiačok a žiakov zo slovenských škôl. Najviac medailí si domov odniesli Žilinčania – dve strieborné a dve bronzové. V tesnom závese ostali Trnavčania z Gymnázia J. Hollého, ktorí na súťaži získali tri zlaté medaily.
     Ako priznala predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie Olympiády vo francúzskom jazyku doc. Mgr. Jana Bírová, PhD., súťažiaci sú z roka na rok lepšie pripravení. „Vidíme to najmä na výsledkoch v krajoch, rastie motivácia a tým rastie aj úroveň francúzskeho jazyka. Najnáročnejšia je stále gramatika a počúvanie s porozumením, najlepšie sa naši žiaci ukážu v komunikačných zručnostiach, teda v dialógu a hraní rol.“
     V kategórii 1A bola najúspešnejšia Adriana Šinková z Gymnázia J. Hollého v Trnave, druhú priečku obsadil Martin Čabra zo Základnej školy na Staničnej ulici v Košiciach a bronz získala Lucia Harciníková zo Základnej školy na Námestí mladosti v Žiline.
     V kategórii 1B zvíťazil Ján Cipár z Gymnázia J. Hollého v Trnave, striebro si vybojovala Lucia Hečková z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a bronz si domov odniesol Adam Debnár z Piaristickej spojenej školy F. Hanáka v Prievidzi.
     Prvé miesto v kategórii 1C obsadila Petra Štefánková z Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave, druhý skončil Daniel Saberi Kochesfahani zo Základnej školy na Námestí mladosti v Žiline a tretí Mathias Jouvenat zo Základnej školy J. C. Hronského v Krupine.
     Najúspešnejším riešiteľom v kategórii 2A sa stal Robert Karaba z Gymnázia J. Hollého v Trnave. Na druhom mieste skončila Kristína Szabová z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline a na treťom Silvia Vaníková z Katolíckeho gymnázia Š. Moysesa v Banskej Bystrici.
     V kategórii 2B bola najúspešnejšia Kristína Lalíková z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, druhý skončil Samuel Váhovský z Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove a tretia Lucia Okániková z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline.
     Zlato v kategórii 2C získal Jakub Juhás zo Spojenej školy, Športového gymnázia na Slančíkovej ulici v Nitre, ktorý sa na celoštátne kolo prebojoval už tretíkrát. „Keď som sem prišiel prvýkrát, nemal som ani tušenia, aké to bude. A skončil som ako posledný z posledných,“priznáva s úsmevom. „Druhýkrát som bol na celoštátnom kole v roku 2014, kedy som vyhral, a tretíkrát je to teraz, kedy sa mi opäť podarilo vyhrať,“ dopĺňa Jakub, ktorý celoštátne kolo v roku 2015 vynechal, keďže bol v tom čase v Mexiku.
     Práve do Mexika sa po skončení strednej školy ambiciózny mladík chystá študovať medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Pri rozhovore nezabudol vyzdvihnúť ani svojich učiteľov. „Mám úžasných profesorov francúzštiny, ktorí ma na toto osem rokov pripravovali. Samozrejme, baví ma to a do budúcnosti s tým plánujem pracovať – s kvalifikáciou aj s týmto ocenením.“ Druhé miesto v tejto kategórii obsadil Viktor Kačmár z Gymnázia na Pankúchovej ulici v Bratislave, bronz si odniesla Silvia Dobránska z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach.
     Organizátorom celoštátneho kola Olympiády vo francúzskom jazyku bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Výsledkové listiny nájdete na stránke www.olympiady.sk.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku