Navigácia

Na obežnú dráhu Zeme sa dostal už druhý slovenský satelit

Ďalší výnimočný projekt, ktorým sa Slovensko zviditeľní. Nanosatelit vážiaci približne jeden kilogram sa po úspešnom štarte nosnej rakety Sojuz-2.1 dostal na obežnú dráhu Zeme. Ide už o druhý slovenský satelit, ktorý pochádza z našich končín.

ilustračná foto

Tento unikátny vedecký satelit vznikol vďaka Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach v spolupráci s Konkoly observatóriom v Budapešti, zahraničnými partnermi z Maďarska, Japonska, Českej republiky a taktiež so slovenskými spoločnosťami Spacemanic a Needronix.

Na obežnú dráhu Zeme sa dostal 22. marca o 07:07:12 SEČ po úspešnom štarte na palube nosnej rakety Sojuz-2.1a spoločnosti GK Launch Services z kozmodrómu v Bajkonure. Ide o nanosatelit typu 1U cubesat s hmotnosťou 1195 g a rozmermi 100 x 100 x 113.5 mm. Doba obehu satelitu je 1:35:29 a obiehať okolo Zeme bude vo vzdialenosti od 537 km do 561 km od Zeme.

Okrem rádioamatérskych aktivít bude získavať aj cenné vedecké informácie o vzniku gamazábleskov na základe ich detekcie. Ak sa vedecký experiment vydarí, pôjde o jedinečný projekt. Výskum elektromagnetického žiarenia zdrojov gravitačných vĺn totiž doteraz dokázali zachytiť iba veľké a nákladné družice.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky