Na ministerstve školstva ekologicky

14.10.2014
      Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) sa pripája k snahám zvýšiť ekologickosť automobilovej dopravy. Dnes si predstavitelia rezortu prevzali elektromobil typu e-up!, ktorý sa vyrába v bratislavskom závode nemeckej automobilky.
     Na základe vzájomnej zmluvy o zapožičaní bude MŠVVaŠ SR toto vozidlo používať do konca mesiaca zdarma. Po uplynutí tejto doby rezort školstva vyhodnotí využiteľnosť elektromobilu v podmienkach dopravy hlavného mesta SR.
      „Orientácia na ekologické technológie je znakom vyspelosti spoločnosti. Preto sme sa rozhodli aj takýmto spôsobom podporiť elektromobilitu, ktorá sa zatiaľ len začína rozvíjať. Slovensko ako krajina s najvyšším počtom vyrábaných áut na obyvateľa by mala svoje výskumné kapacity orientovať aj týmto smerom. Z tohto dôvodu patria energetika a trvalo udržateľné zdroje medzi významné oblasti výskumu a vývoja, ktoré budú podporené v rámci programovacieho obdobia 2014 – 2020,“ uviedol minister školstva Peter Pellegrini, ktorý si ho aj vyskúšal v rámci týždňa mobility.
     Volkswagen e-up! je jediný na Slovensku vyrábaný elektromobil. Produkuje sa exkluzívne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia od druhej polovice minulého roku. Spotreba e-up!-u je len 11,7 kWh na 100 km. Sto kilometrov jazdy tak stojí len približne 2 eurá.  e-up! je poháňaný elektromotorom s maximálnym výkonom 60 kW (82 k). Stály krútiaci moment má 210 Nm. e-up! zrýchli za 4,9 sekundy na 60 km/h a do 12,4 sekundy na 100 km/h.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku