Na Medzinárodnej olympiáde vo francúzskom jazyku malo po prvýkrát zastúpenie aj Slovensko. V konkurencii vybojovalo medailu

Víťazom v individuálnych písomných testoch na Medzinárodnej olympiáde vo francúzskom jazyku v kategórii C1 sa stal slovenský reprezentant Jozef Pukančík z Gymnázia L. Novomeského v Senici. V medzinárodnej konkurencii dosiahol medailový úspech a získal dve letenky spolu s pobytom v Dubaji počas mesiaca frankofónie v roku 2022.

logo IUVENTA

Olympiáda sa uskutočnila pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre Frankofóniu (OIF) v prvej polovici decembra 2021, a to inovatívnym spôsobom na platforme virtuálnej reality Teemew. Na podujatí súťažilo celkovo 100 mladých ľudí z 20 krajín a 3 kontinentov. Slovensko reprezentovala 5-členná delegácia, ktorú viedla predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie Olympiády vo francúzskom jazyku Jana Bírová.

Témou písomných testov bol „Boj proti násiliu a šikane zraniteľných osôb“, a to na troch úrovniach znalosti jazyka B1, B2 a C1. Následne mali súťažiaci pripraviť simuláciu televíznej debaty, ktorú predstavili 25-člennej porote počas 20-minútovej simulovanej interakcie na tému „Sociálne siete ako siete pri tvorbe kamarátskych vzťahov“.

Študenti tak rôznymi formami preukázali svoje vedomosti, úroveň komunikačnej kompetencie vo francúzskom jazyku, ako aj argumentačné schopnosti. V prezentácii a diskusii obhajovali výber sociálnych sietí, zdôrazňovali ich výhody a nevýhody.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky