MPC získalo späť časť peňazí z podvodného účtu

15.04.2016
     Metodicko-pedagogické centrum (MPC) prijalo včera a dnes viac ako 300-tisíc eur. Ide o časť peňazí, ktoré boli zaslané dňa 18. augusta 2015 na podvodný účet. Aktuálne MPC čaká na zvyšnú sumu, ktorá by mala byť doručená v najbližších dňoch z Českej republiky.
     Okresný súd Bratislava II vydal na základe žiadosti MPC a návrhu prokuratúry dňa 8. marca 2016 uznesenie o vrátení peňažných prostriedkov MPC vo výške 131 654,63 eura zaistených na účtoch v banke v Slovenskej republike. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 1. apríla 2016. Po doručení právoplatného uznesenia súdom banka obratom vykonala prevod zaistených peňazí na účet MPC vedený v Štátnej pokladnici.

MPC sa vracajú aj peniaze z Čiech
     Polícia Českej republiky rozhodla o vydaní peňazí MPC v celkovej výške 327 731,44 eura ešte v decembri minulého roka. Začiatkom februára tohto roka vydala uznesenie o zrušení zaistenia peňazí v bankách, ktoré bolo českým vyšetrovateľom opakovane zaslané z dôvodu chybného doručenia. I v tomto prípade už nadobudlo uznesenie právoplatnosť a postupne tak na účet MPC vedený v Štátnej pokladnici nabiehajú i peniaze zadržané v Čechách.
     „Počas včerajšieho popoludnia prišla na účet MPC suma takmer 132-tisíc eur zadržaná v slovenských bankách. Dnes popoludní zaslali tri z piatich českých bánk späť na náš účet sumu 184 665,04 eura,“ povedala Danka Kapucianová, generálna riaditeľka MPC, ktorá ihneď po zistení podvodného konania v auguste 2015 podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Aj na základe toho sa podarilo zadržať celú sumu ešte v bankách a všetky peniaze budú MPC vrátené. „Sme radi, že časť peňazí sa Metodicko-pedagogickému centru vrátila. Chcela by som sa poďakovať za efektívnu spoluprácu a koordináciou slovenskej i českej polícii,“ dodala Kapucianová.

Aktuálny stav v MPC
     Vyšetrovanie vo veci obzvlášť závažného zločinu podvodu stále prebieha. Metodicko-pedagogické centrum ešte v auguste minulého roka sprísnilo kontrolu systému platieb a zaviedlo ďalšie organizačné opatrenia.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku