Navigácia

Mladí slovenskí vedci sa v USA v konkurencii rovesníkov opäť nestratili

     Viac ako 1 500 stredoškolákov z vyše 70 krajín sveta sa predstavilo na najprestížnejšej projektovej súťaži tejto kategórie Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Konala sa v dňoch 13.-17. mája 2019 v meste Phoenix v americkom štáte Arizona. Ani v tomto roku sa na nej mladí vedci zo Slovenska nestratili.
     Stredoškoláci Aneta Dunajová (Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Snine) Peter Škripko a Ján Maťúfka (obaja z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove) si postup na ISEF zaslúžili ako finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET. Peter a Ján získali veľmi pekné 4. miesto v kategórii Materiálové vedy so spoločným projektom „Náhrada syntetických UV-absorbentov lignínom“. Aneta prezentovala v kategórii Biomedicínske inžinierstvo projekt „Detekcia vírusu chrípku impedimetrickým biosenzorom“.
     „Som rád, že na tejto najprestížnejšej svetovej súťaži pre stredoškolákov opäť zaviala slovenská vlajka. Z Festivalu vedy a techniky AMAVET viem, že máme veľmi šikovných a talentovaných žiakov, len im treba vytvoriť priestor na sebarealizáciu a „posunúť“ ich do sveta, aby svoje vedátorské projekty mohli porovnať so svojimi rovesníkmi vo svete,“ uviedol vedúci slovenskej výpravy a jeden z porotcov celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET RNDr. Michal Zajaček, PhD.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky