Navigácia

Mladí slovenskí vedci opäť uspeli na súťaži I-SWEEEP v USA

     Adrián Páleš, Filip Tomáška a Peter Škripko. Len sedemnásť až dvadsaťroční stredoškoláci a už majú za sebou svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP v americkom meste Houston. 
     Súťaže sa zúčastnili ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý už 19 rokov organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku a tohto roku v novembri bude jubilejný 20. ročník.
    International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad je súťaž bádateľských projektov zameraných na riešenie problematiky trvalo udržateľného rozvoja v troch súťažných kategóriách - energetika, technológie a životné prostredie
     V dňoch od 3. do 8. mája spomínaná trojica reprezentoval Slovensko medzi 60-timi krajinami sveta. Peter súťažil s projektom Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum. Adrián a Filip prezentovali svetovo prvú bezkontaktnú cyklo-nabíjačku RIDELO pre prenosné zariadenia. Ide o kinetickú cyklo-nabíjačku pre mobilné zariadenia, pomocou ktorej si môžete dobiť rôzne prenosné zariadenia, ako napríklad mobilný telefón, tablet, kameru, fotoaparát alebo prenosný reproduktor, počas jazdy na bicykli alebo po jej skončení, keďže nabíjačka má aj powerbanku, do ktorej sa ukladá vyrobená elektrina a tá sa počas jazdy nespotrebuje.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky