Navigácia

Ministerstvo školstva podporí niekoľko stoviek materských škôl cez nový projekt

Didaktické hračky, hry či detské knihy. Na všetky tieto pomôcky môže takmer tisíc materských škôl po prvýkrát získať príspevok. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR totiž vyhlásilo nový projekt „Múdre hranie.“

ilustračná foto

„Vzdelávať deti, rozvíjať ich schopnosti a zručnosti je potrebné už od mala. Som rád, že sme na tento účel vytvorili tento projekt, ktorý je prvý svojho druhu,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva presadilo zmenu zákona, ktorá mu od januára umožňuje vytvárať rozvojové projekty aj pre materské školy. „Múdre hranie“ je prvý projekt tohto typu. Rezort naň vyčleňuje pol milióna eur a podporených bude od 500 do 1000 materských škôl.

Zapojiť sa budú môcť všetky materské školy zaradené do siete škôl a školských zariadení. Financie z projektu majú využiť na nákup detských kníh, pomôcok a hračiek na rozvíjanie jemnej motoriky, technických zručností, matematickej gramotnosti alebo reči.

Materské školy budú môcť žiadať o príspevok cez online formulár, ktorý bude v priebehu týždňa zverejnený na webe ministerstva školstva. Úspešní žiadatelia budú vyhlásení do 15. februára a nákup kníh či pomôcok môžu materské školy realizovať od 1. marca do 31. mája 2021. Maximálna výška príspevku je tisíc eur na materskú školu. Objem financií závisí od počtu žiakov. Materské školy, ktoré navštevuje menej ako 50 žiakov, môžu získať príspevok 500 eur. Školy, ktoré majú 50 a viac detí, môžu získať maximálne tisíc eur.

„Tento rok vstupuje do platnosti aj povinné predprimárne vzdelávanie od 5 rokov. Touto cestou chceme materským školám napomôcť k lepšiemu vybaveniu. Zároveň je naším cieľom v nadchádzajúcich mesiacoch využiť zdroje z Fondu obnovy na rekonštrukcie a dobudovanie potrebných kapacít materských škôl,“ doplnil šéf rezortu školstva.

V týchto dňoch ministerstvo tiež spracovalo všetky žiadosti z takzvanej „prvej pomoci“ pre materské školy,  ktorej cieľom bolo v tomto období udržať pracovné miesta a preplatiť mzdy učiteliek, učiteľov a zamestnancov v materských školách. Celkovo rezort preplatil mzdy 23 967 zamestnancom v 2 698 materských školách, v celkovej sume 58,7 milióna eur.  


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky