Minister školstva oznámil nové opatrenia v školách platné od 12. októbra 2020

  • Foto: MŠVVaŠ SR
  • Dátum: 11.10.2020

V školách neboli zaznamenané ohniská nákazy a na dištančné vzdelávanie zatiaľ prešli 4 percentá žiakov. So zhoršujúcou situáciou s počtom nakazených ochorením Covid-19 je však potrebné upraviť opatrenia pre školy. Oznámil to v nedeľu počas rokovania ústredného krízového štábu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

infografika Opatrenia pre školy platné od 12 októbra
Výrazne sa bude odporúčať nosenie rúšok na materských školách, pre prvý a druhý stupeň základných školách je povinné. Výnimka z nosenia rúšok bude platiť pre nepočujúcich, autistické deti či deti s mentálnymi poruchami.

Stredné školy prejdú na dištančné vzdelávanie. "Ešte dnes vydáme rozhodnutie, ktorým sa preruší vyučovanie na stredných školách. Stredné školy od zajtrajšieho dňa prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania až do odvolania," ozrejmil minister školstva. 

Nižšie ročníky osemročných gymnázií, ktoré korešpondujú s ročníkmi na základnej škole, budú fungovať v normálnom režime s povinným nosením rúšok. 
Zároveň vyzval študentov, aby necestovali na internáty. Učiteľov zasa, aby pripravili žiakov na dištačné vzdelávanie a pripravili rozvrhy na pár týždňov dopredu.

Zrušiť by sa mali plavecké kurzy, lyžiarske kurzy, výlety či skupinová výučba ZUŠ. Školské kluby detí budú fungovať za sprísnených opatrení.
O podobe vzdelávania na vysokých školách minister školstva diskutuje s rektormi. "Vysoké školy sú však samostatné a autonómne," dodal. 

Viac informácií nájdete tu: Rozhodnutie ministra o opatreniach pre školy (12.10.2020)

Manuál pre základné školy nájdete tu:https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-11102020/
 
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku