Minister školstva na svojej prvej zahraničnej návšteve debatoval s českým kolegom o stave školstva po koronakríze

  • Dátum: 22.06.2020
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling má za sebou prvú zahraničnú cestu. Po minulotýždňovej online diskusii mal možnosť v Prahe osobne debatovať s českým rezortným kolegom Robertom Plagom. Šéfovia rezortov školstva našli viacero spoločných tém.

Základné školy si na nový školský rok môžu vyberať slobodne učebnice pre prvákov až štvrtákov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR mení doterajšiu centralizovanú politiku výberu učebníc a otvára trh s učebnicami. „Česká strana je o pár rokov ďalej ako my. Snažili sme sa získať informácie, čo robíme dobre a akým chybám sa máme vyvarovať,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling.

Ministri okrem iného rozoberali aj platy učiteľov. Navzájom sa informovali, aké majú v tejto oblasti plány do budúcna. „Venovali sme sa aj duálnemu vzdelaniu a zapájaniu mladých do procesu s prepojením so zamestnávateľskými zväzmi. V tejto oblasti sme zase popredu my,“ zdôraznil šéf slovenského rezortu školstva. 

Český minister školstva Robert Plaga vyzdvihol osobné stretnutie. „Som rád, že sme sa stretli. Predsa len videohovory ľudí vyčerpávajú a nemôžu nahradiť osobné stretnutie. Česká republika rieši totožné problémy, ktoré trápia aj slovenské školstvo. Niekde sme popredu my, niekde naši slovenskí kolegovia, ale ukázalo sa, že máme množstvo spoločných tém a dohodli sme sa, že ich v septembri budeme zase spolu riešiť," povedal Plaga.

Gröhling s Plagom spolu diskutovali prostredníctvom online diskusie presne pred týždňom 15.júna. Bola to v poradí šiesta debata zo série česko-slovenských online debát o vzdelávaní na tému „Núdzový stav vo vzdelávaní – možnosti a príležitosti v Českej republike a Slovenskej republike“.

Oficiálny program zavŕšil B. Gröhling návštevou Univerzity Karlovej v Prahe, ktorú navštevuje deväťtisíc zahraničných študentov, zväčša zo Slovenska. Ministra školstva na akademickej pôde privítal rektor univerzity Tomáš Zima. „Diskutovali sme prioritne o diverzifikácii vysokých škôl, o tom, ako by sme ich vedeli rozlíšiť, prípadne ako sa na túto otázku pozerá akademická obec. Uvidíme, ako budeme pokračovať v tejto téme na Slovensku, pretože nás čaká rokovanie v rámci Slovenskej rektorskej konferencie,“ uzavrel minister B. Gröhling.

Vysoké školy v Českej republike aktuálne navštevuje 21-tisíc študentov zo Slovenska, čo je 8,5 percenta z celkového počtu 248-tisíc študentov českých vysokých škôl.

Reportáž z prvej pracovnej zahraničnej cesty si môžete stiahnuť na tomto linku.

FOTO – MŠVVŠ SR
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku