Navigácia

Minister školstva Bútora krátko navštívil Ukrajinu

Minister školstva Daniel Bútora navštívil pred pár dňami Kyjev, kde s ukrajinským náprotivkom Oksenom Lysovyim podpísal dodatok k dohode o spolupráci medzi oboma ministerstvami. Cieľom cesty bol rozvoj a podpora slovensko-ukrajinskej spolupráce v oblasti vzdelávania a rozvoj kontaktov pre dlhodobejšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou.

V Hostomeli pri Kyjeve si minister Bútora spolu so štátnym tajomníkom Slavomírom Partilom prezreli školu, zničenú ruskými vojskami v prvých dňoch invázie v zime 2022. V neďalekom Irpine zase hostitelia ukázali slovenskej delegácii škôlku, ktorú sa po ruskom bombardovaní podarilo aj s pomocou medzinárodnej pomoci obnoviť. Na programe návštevy bolo aj stretnutie s rektorom najväčšej ukrajinskej vysokej školy, Univerzity Tarasa Ševčenka Volodymyrom Bugrovom, ako aj návšteva ukrajinskej pobočky UNICEFu. 

„Bolo veľmi povzbudzujúce počuť od ukrajinského ministra školstva Lysovyiho, že pre túto vojnou zmietanou krajinu je vzdelávanie - po obrane a bezpečnosti - hneď prioritou číslo dva,” povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora. „Vidieť a počuť, že aj počas ťažkých podmienok vojny vidí Ukrajina obrovský potenciál vo vzdelávaní bolo povzbudením,” dodal. Obaja ministri rokovali o vzdelávaní detí odídencov z Ukrajiny na Slovensku, o možnej spolupráci v oblasti emočného zdravia a sociálnych zručností, ako aj o tom, ako by slovenské organizácie mohli ukrajinskej strane pomôcť s obnovou školskej infraštruktúry. Minister Bútora predstavil ukrajinskému partnerovi metodiku Emocionálny kompas (https://emocionalnykompas.sk/), ktorá už dnes existuje v dvojjazyčnej slovenskej a ukrajinskej verzii, ako aj platformu SchoolToGo, ktorá ako jedna z prvých reagovala na potrebu online vzdelávania detí utekajúcich pred vojnou.

„Ukrajina prežíva naozaj ťažké časy a pre nás je dôležité stáť pri nej ako dobrý sused a budúci partner v európskej rodine,” povedal minister Bútora. „Pre mňa osobne to bola aj emočne silná návšteva. Krátko po vypuknutí vojny strávila moja manželka týždeň na ukrajinskej hranici v bode prvého kontaktu pre utečencov a krátko na to sme doma na niekoľko mesiacov ubytovali mamu s trojročným synom, ktorí utiekli zo zničeného Severodonecka. Bolo teraz nádejné počuť v Kyjeve nielen odhodlanie ubrániť ukrajinskú slobodu a obnoviť suverenitu krajiny, ale aj vybudovať svoju krajinu tak, aby mohla čo najskôr patriť do Európskej únie.“ S ukrajinským ministrom rokovali aj o podpore budovania krytov v pivniciach miestnych škôl, ktoré vznikajú na základe medzinárodnej iniciatívy prvej dámy Ukrajiny pani Zelenskej. „Tieto kryty budú budované v černihivskej oblasti, ktorá sa nachádza blízko Kyjeva,” doplnil minister Bútora.

 

2

Trieda v zbombardovanej škole v Hostomeli pri Kyjeve, ktorá bola zničená ruskými vojskami v prvých dňoch invázie.

3

Podpis dodatku k zmluve o spolupráci medzi ministrami školstva Danielom Bútorom a Oksenom Lisovyiom.

4

Podpis dodatku k zmluve o spolupráci medzi ministrami školstva Danielom Bútorom a Oksenom Lisovyiom

5

Rokovanie ministra školstva Daniela Bútoru a štátneho tajomníka Slavomíra Partilu s ukrajinským ministrom školstva Oksenom Lisovyim.

6

Rokovanie s rektorom najväčšej ukrajinskej univerzity Tarasa Ševčenka, Volodymyrom Bugrovom.

 

 


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky