Minister Peter Plavčan sa zúčastnil na otvorení výstavy fotografií zdravotne postihnutých z návštevy tábora Auschwitz

24.02.2017
      Za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana sa včera na pôde Národnej rady SR uskutočnila vernisáž fotografií zdravotne postihnutých z tábora Auschwitz s názvom Nehodní žitia?. Autormi približne 70 fotografií sú zdravotne postihnutí mladí ľudia zo Slovenska, ktorí v rámci pilotného projektu Poznaj svoju minulosť a nezabudni! navštívili spomínaný nemecký koncentračný tábor.
     
 "Vidíme značné prejavy extrémizmu v našej spoločnosti a je nutné proti tomu niečo robiť," uviedol na otvorení výstavy minister Peter Plavčan s tým, že chce naďalej pomáhať ukazovať mladým, aké nebezpečné sú prejavy extrémizmu a kam, resp. do akých dôsledkov vedú. Jedným z dôkazov je aj skutočnosť, že nad výstavou prevzal spolu s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom záštitu.
      "Treba si uvedomiť, že zdravotne postihnutých skončilo v plyne okolo 250.000. Je to zaujímavá paralela, lebo zruba toľko zdravotne postihnutých žije v súčasnosti na Slovensku," uviedla  Monika Ščevovichová, predsedníčka OZ Pomoc človeku, ktoré projekt realizovalo. Ako ďalej pripomenula,  práve zdravotne ťažko postihnutí boli ešte v 30. rokoch minulého storočia prví, na ktorých robili nacisti pokusy s masovým vraždením.
     Výstava fotografií umiestnená vo vestibule Národnej rady SR potrvá do 23. marca 2017.
 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku