Minister na promóciách Detskej univerzity Komenského

27.08.2014
      Dvanásty ročník Detskej univerzity Komenského úspešne absolvovalo 258 žiakov vo veku od 9 do 14 rokov. Dnes sa v historickej aule Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí konala slávnostná promócia, na ktorej si študenti prevzali diplomy. Promócie sa zúčastnili minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini, predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo, riaditeľ Divadla Aréna a Detskej univerzity Juraj Kukura a ďalší.
     „Bolo úžasné vidieť aulu plnú nadšených detí, ktoré, napriek tomu, že sú prázdniny, zasadli do lavíc. Verím, že si rozšírili poznanie o mnohé nové vedomosti, napríklad aj návštevou Slovenskej filharmónie, ktoré by počas školského roka nemali možnosť získať,“povedal minister Peter Pellegrini.   Predseda BSK ako zriaďovateľ Divadla Aréna uviedol: „Je to veľmi sympatická iniciatíva a už aj taká vzdelanostná tradícia, lebo sa to deje 12 rokov.“
      Od júla do konca augusta bolo pre mladých nadšencov pripravených 9 prednášok, 15 workshopov a množstvo sprievodných akcií. Naučili sa napríklad viac o dedičnosti, prečo neplávame ako ryby či prečo kilo má kilo. Dnes bola na programe posledná prednáška o tom, prečo sme tu.
     Deti zo vzdialenejších kútov Slovenska mohli aj v tomto roku absolvovať Detskú univerzitu Online. Okrem toho pribudli dva nové workshopy, študenti mohli nahliadnuť do zákutia Národnej Banky Slovenska ale aj do Mincovne Kremnica. Medzi najúspešnejšie workshopy sa zaradili Army workshop v Hlohovci a Kuchyni, kde si mohli žiaci naživo pozrieť a vyskúšať prácu vojakov, zaujímali sa aj o Kariéru s mcRoy-om a IT oblasti. Tento týždeň taktiež navštívili Národnú radu SR, kde počas parlamentnej hodiny otázok kládli predstaviteľov parlamentu a členom vlády Slovenskej republiky rôzne zvedavé otázky.
     V poradí 12. ročník Detskej univerzity Komenského organizovala Univerzita Komenského v Bratislave a Divadlo Aréna. Letnú univerzita absolvovalo celkovo už 4 025 študentov.

Video z príhovoru ministra P. Pellegriniho
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku