Minister Juraj Draxler si pred univerzitou uctil pamiatku obetí 21. augusta 1968

21.08.2015
     Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler dnes na poludnie v sprievode rektora Univerzity Komenského Karola Mičietu položil kyticu kvetov pod pamätnú dosku na budove Univerzity Komenského v Bratislave.
     "V žiadnom prípade nesmieme zabúdať na osud pätnásťročnej Danky Košanovej, podobne ako Stanislava Siváka a Jána Holíka. Ich životy na tomto mieste vyhasli v okamihu, keď nádeje o slobodnejšej spoločnosti prišli pošliapať cudzie vojská," povedal minister Draxler. "Skláňam sa pred ich pamiatkou, ako aj pred pamiatkou ostatných obetí okupácie."
     Pripomenul, že okupácia okrem iného znamenala pretrhnutie kariér mnohých vedcov a vysokoškolských pedagógov, ktorí museli opustiť svoje posty a odísť do iných zamestnaní či dokonca emigrovať. Kádrové čistky neskôr zasiahli aj životy mnohých učiteľov základných a stredných škôl. "Duch neslobody samozrejme ovplyvnil aj možnosti bádania v rôznych vedných odboroch a doplácame na to dodnes," dodal minister.
     Juraj Draxler sa popoludní zúčastnil aj na pietnom akte pri hrobe Alexandra Dubčeka vedenom premiérom Robertom Ficom. Popri ministrovi financií Petrovi Kažimírovi a ministrovi školstva sa na akte zúčastnili ďalšie osobnosti politického a verejného života.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku