Navigácia

Minister Drucker: To, čo nás vo vzdelávaní spája v rámci V4, sú podobné problémy

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker sa koncom týždňa v Prahe zúčastnil medzinárodnej konferencie ministrov školstva V4. S náprotivkami rokovali spolu so zástupcami Ukrajiny a pobaltských krajín. Lídri sa zhodli na tom, že deti musia byť stredobodom pozornosti v vzdelávacom systéme každej krajiny. Minister si zároveň uctil obete minuloročnej tragédie na Karlovej univerzite.

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker a minister školstva, mládeže a telovýchovy ČR Mikuláš Bek

Zahraničná pracovná cesta ministra Tomáša Druckera sa v Prahe začala bilaterálnym rokovaním s ministrom školstva, mládeže a telovýchovy ČR Mikulášom Bekom. Diskutovali o spolupráci v oblasti vzdelávania aj o výmenných pobytoch vysokoškolských študentov a akademikov, ktoré medzi krajinami fungujú už roky. „V oblasti vzdelávania máme tradične výbornú spoluprácu. Pre nás bolo obzvlášť užitočné hovoriť o skúsenostiach Česka v oblasti ochrany duševného zdravia, ale aj o riešeniach situácie reedukačných centier. Zároveň sme sa dohodli na intenzívnejšej spolupráci s našimi českými kolegami,” uviedol šéf rezortu školstva Tomáš Drucker.

Hlavným zámerom tejto pracovnej cesty bola konferencia ministrov školstva V4, ktorej sa okrem členských štátov zúčastnili aj zástupcovia Ukrajiny a pobaltských krajín. Témou bola aktuálna situácia súvisiaca s integráciou ukrajinských žiakov do škôl hostiteľských krajín, ich následná uplatniteľnosť na trhu práce a dopad na hostiteľské krajiny dva roky od začiatku ruskej agresie na Ukrajine. „To, čo nás vo vzdelávaní spája sú veľmi podobné problémy a výzvy v oblasti nielen integrácie ukrajinských žiakov, ale aj v oblasti duševného zdravia, bezpečnosti na školách či vzdelávania ako takého a nedostatku kvalifikovaného personálu. Veríme, že práve spoluprácou s najbližšími krajinami dokážeme všetci získavať potrebné skúsenosti,“ vyhlásil Drucker.

Minister si v Prahe zároveň uctil pamiatku obetí nedávneho útoku na Karlovej univerzite. Pri streľbe, ktorá nemá v novodobej histórii Českej republiky obdobu, zahynulo rukou strelca 14 ľudí. Útočník vyčíňal na Filozofickej fakulte UK. Minister Drucker položil veniec počas pietneho aktu pri plastike Jána Palacha na múre fakulty.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky