Navigácia

Minister Draxler otvoril modulovú školu v Starej Ľubovni

     Deti z Podsadku v Starej Ľubovni už nebudú musieť chodiť do školy na dve zmeny. Umožní to nová modulová škola postavená vďaka príspevku ministerstva školstva. Na jej slávnostnom otvorení sa včera zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler, podľa ktorého modulové školy predstavujú najlepšie riešenie, ako navyšovať kapacity škôl v regiónoch, v ktorých je to naozaj potrebné.
     Nová škola bola postavená vedľa staršej, ktorá už kapacitne nestačila. Projekt výstavby podporilo príspevkom vo výške 220-tisíc eur ministerstvo školstva. Minister Draxler v stredu uviedol, že v Prešovskom a Košickom kraji už vybudovali niekoľko takýchto modulových škôl, pre veľký dopyt však na Slovensku vyrastú aj ďalšie.
     V novej prístavbe sa nachádza deväť tried, v staršej je päť funkčných tried. Školu v novom školskom roku navštevuje 257 žiakov. Riaditeľka školy Slavomíra Gribová je rada, že sa projekt podarilo zrealizovať.
     "Deti chodili predtým do školy na dve zmeny, a v prípade, že by sa kapacity starej budovy nerozšírili, došlo by k tomu, že by žiaci museli chodiť na tri vyučovacie zmeny," povedala. Vyučovací proces v popoludňajších hodinách bol podľa jej slov pre deti i učiteľov náročný, vďaka novej prístavbe tak budú všetky deti navštevovať školu v rovnakom čase. Riaditeľka uviedla, že nový systém tak umožní vytvárať v popoludňajších hodinách iné aktivity.
     Minister Draxler v stredu zdôraznil, že modulové školy sa využívajú bežne v celej Európe, napríklad v krajinách ako je Švédsko, Fínsko, Nemecko či susedné Rakúsko. Slovensko je podľa neho v tomto smere čiastočne pozadu.
     "Modulové školy sú riešením, ktoré je rýchle, lacné a najrýchlejšie nám umožňuje dostavať chýbajúcu infraštruktúru v mnohých regiónoch Slovenska, od východu až po bratislavský región, kde sa modulové školy rovnako stavajú," povedal. V zahraničí podľa ministra využívajú takúto formu výstavby veľmi široko, takýmto spôsobom sa budujú materské školy, základné školy či internáty. V porovnaní s kamennou stavbou je kontajnerová oveľa lacnejšia.
 
Zdroj: SITA

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky