Navigácia
Skočiť na obsah

Medzinárodný deň proti násiliu páchaného na ženách

Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáša Druckera je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Povedal to v piatok v rámci diskusie na Obchodnej akadémii na Nevädzovej ulici v Bratislave za účasti prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker

Keď sa hovorí o školách, často sa automaticky spomína iba vzdelávanie v úzko chápanom význame – získavanie vedomostí, či zručností. Lenže rovnako ako vzdelávanie je v školách dôležitá aj výchova,“ zdôraznil T. Drucker pri príležitosti Medzinárodného dňa eliminácie násilia na ženách, ktorý na 25. novembra vyhlásila OSN v roku 1999.

Podľa neho je naším záujmom, „aby na Slovensku vyrastali nielen vzdelaní ale aj dobrí mladí ľudia - s pevnými hodnotami, zdravým vzťahom k svojmu okoliu, rešpektom k iným ľuďom, vrátane vlastnej rodiny či budúcich partnerov a partneriek.“ Je preto presvedčený, že na školy patrí napríklad vzťahová výchova, ktorej súčasťou by mohlo byť aj vzdelávanie a výchova detí v oblasti domáceho násilia a jeho prevencie.

Ako ďalej uistil, prevencia a bezpečnosť na školách a ochrana duševného zdravia žiačok a žiakov je jednou z jeho priorít v kresle ministra školstva. „Je našou povinnosťou vytvárať v školách pre deti a mladých ľudí bezpečné prostredie. Aby nám dospelým verili, že má zmysel sa nám zdôveriť, že ich podržíme a dodáme im odvahu postaviť sa za správnu vec. Zároveň je našou úlohou poskytnúť školám pomoc, podporu a aj financie na to, aby mohli deťom pomáhať v náročných situáciách, ale najmä im predchádzať.“

Po diskusii v areáli školy symbolicky zasadili cibuľky oranžových tulipánov. Práve oranžová farba totiž upozorňuje na násilie páchané na ženách.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky