Maturovať bude aj takmer 2 100 žiakov maďarskej a ukrajinskej menšiny

18.03.2014
     Takmer 2 100 žiakov zo škôl a tried s vyučovacím jazykom maďarským a ukrajinským sa sústreďuje na tohtotýždňovú externú maturitu. Na stredných školách v šiestich krajoch Slovenska bude z maďarského jazyka a literatúry maturovať 2 055 žiakov a z predmetu ukrajinský jazyk a literatúra 26 žiakov. Písomné maturity, vrátane externých testov, sa budú v tomto školskom roku konať od 18. do 21. marca 2014. 
     Najviac maturantov z maďarčiny eviduje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania v Trnavskom kraji. Ide o 798 žiakov zo 16 škôl, v Nitrianskom kraji bude maturovať z maďarského jazyka 770 žiakov v 26 školách. Tretím krajom je Košický s 232 maturantmi z 12 škôl, nasleduje Banskobystrický kraj, v ktorom čaká skúška dospelosti v školách a triedach s vyučovacím jazykom maďarským 197 žiakov v 9 školách. Najnižší počet maturantov, presnejšie 58, bude maturovať z maďarského jazyka a literatúry na troch školách v Bratislavskom kraji.
     Maturita z ukrajinského jazyka a literatúry sa týka iba spomínaných 26 žiakov z jedinej školy v Prešovskom kraji.
     Žiaci v školách s vyučovacím jazykom z týchto národnostných menšín majú pred sebou o jeden deň dlhšie maturity. Kým ich slovenskí rovesníci budú mať za sebou písomné maturity po dvoch alebo troch dňoch (v prípade, ak si vybrali ako maturitný predmet aj matematiku), ich čaká navyše v piatok 21. marca 2014 externý test a slohová práca z materinského jazyka  - maďarčiny, resp. ukrajinčiny. 
     Žiakov, ktorí maturujú z maďarského či ukrajinského jazyka, čaká taktiež maturita zo slovenčiny, ktorá je povinná pre všetkých. Maturanti s vyučovacím jazykom ukrajinským budú písať rovnaké testy a zadania ako slovenskí žiaci. Maturanti z maďarských škôl a tried dostanú externý test a zadania pre slohovú prácu v rámci samostatného predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra.
 
Michal Kaliňák
hovorca ministra 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku