Ľ. Paulis: Trváme na tom, že projekty na vedu a výskum sa nemajú posudzovať podľa politických kritérií

  • Dátum: 05.08.2020

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR trvá na tom, že je správne, aby hodnotenie projektov na podporu vedy a výskumu podliehalo odborníkom. Vyhlásil to na stredajšej tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis. Reagoval tak na manipuláciu informácií Ľudovej strany Naše Slovensko.

Nové vedenie ministerstva školstva pokračuje v otvorenom prístupe pri informovaní verejnosti. Preto pristúpilo aj k širšiemu vysvetleniu zmesi nepresností, ktoré sa začali šíriť v súvislosti s projektom, ktorého náklady sú vyčíslené na 5,5 milióna eur.

Na pravú mieru však štátny tajomník musel uviesť, že žiadateľom nebola samotná Vysoká škola Danubius v Sládkovičove, ale konzorcium, ktoré tvorí päť subjektov. Okrem vysokej školy v Sládkovičove sú to ešte Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Sociologický ústav SAV a YMS, a.s. „Táto zmluva bola podpísaná na 4,7 milióna eur. Pre samotný Danubius je určených 2,7 milióna eur. Projekt má rozvíjať centrum excelentnosti. Úlohou je realizovať výskumné aktivity v oblasti kreatívneho priemyslu a digitalizácie,“ podotkol Paulis.

Plané obvinenia zo strany ĽSNS preto považuje za smiešne. „Dotáciu nepriklepla vláda a ani to nie je dotácia. Nie sú to peniaze, ktoré dostane žiadateľ okamžite. Ide o zmluvu s Výskumnou agentúrou k riešeniu projektu. Ak projekt bude plniť svoje ciele, postupne bude dostávať peniaze,“ vysvetlil štátny tajomník Paulis. Ako dodal, kým žiadateľ peniaze dostane, bude sa kontrolovať či boli splnené všetky podmienky a či projekt plní zadefinované ciele.

„Žiadosť bola podaná 14.6.2019, administratívne hodnotenie bolo dokončené v októbri 2019 a odborné hodnotenie bolo dokončené 23.3.2020. Žiadosť bola pripravená na schválenie 7.4.2020. Medzitým sa vymenilo vedenie Výskumnej agentúry. Žiadosť spĺňala všetky náležitosti, a preto bol projekt 15. 6. 2020 schválený a podpísaný,“ popísal celý proces štátny tajomník.

Paulis zároveň pripomenul, že čerpanie na vedu a výskum bolo pri nástupe novej vlády veľmi nízke. „Prakticky dva roky sa takmer nič nečerpalo z Operačného programu Výskum a inovácie. Nám sa za štyri mesiace, od kedy sme vo funkcii, podarilo vyčerpať 25 miliónov eur. Predchádzajúce vedenia toľko vyčerpali za päť rokov,“ zdôraznil. Pre slovenskú vedu a výskum predstavujú európske prostriedky významný zdroj financovania. Naši vedci na vysokých školách, akadémii vied a v start-upoch majú pripravené množstvo kvalitných projektov, ktoré môžu Slovensko posunúť vpred.

FOTO - TASR

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku