Ľ. Paulis: SAV stojí na prahu zmeny

  • Dátum: 24.06.2020

Slovenská akadémia vied (SAV) stojí na prahu zmeny. Vo svojom príhovore pri príležitosti udeľovania cien špičkovým slovenským vedcom to zdôraznil štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis.

Vo veľkolepých priestoroch Smolenického zámku sa pod jednou strechou dnes popoludní zišli desiatky špičkových slovenských vedcov. Niektorí z nich si domov odniesli cenu za svoje publikácie. Slávnostnej ceremónie sa zúčastnil aj štátny tajomník pre vedu a výskum Ľudovít Paulis.

Zástupca rezortu školstva, ktorý je sám vedcom, priznal, že dosahovanie nových mét vo vede, je finančne i časovo náročný proces. „Často ho komplikuje aj nezmyselná byrokracia. Dostal som od ľudí mandát a najbližšie štyri roky chcem rozumnými intervenciami vedcom aj výskumníkom zlepšovať život,“ opísal svoj cieľ v prvej línii Paulis.

Oceneným zablahoželal k víťazným prácam a rovnako poďakoval všetkým, ktorí dali šancu vede a trpezlivo v nej pokračujú napriek neľahkým podmienkam. „Verím však, že tie sa v dohľadnej dobe zlepšia,“  priblížil Paulis.

Zvýšenie kvality by sa tak mohlo premietnuť aj do fungovania samotnej SAV. Zástupcovia akadémie sa totiž v pondelok stretli práve so štátnym tajomníkom, aby diskutovali o pripravovanej transformácii akadémie na verejnú výskumnú inštitúciu. „Slovenská akadémia vied má potenciál a je potrebné, aby sa transformovala. Pomôže to chrániť jej duševné vlastníctvo,“ vyzdvihol potreby zmeny štátny tajomník MŠVVaŠ SR Ľudovít Paulis.

Ceny SAV sú najvyššou formou ocenenia tvorivej činnosti vedcov a udeľujú sa každoročne. Okrem vedcov akadémia oceňuje aj špičkové publikácie.

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku