K zákazu prepúšťania učiteľov zase o krok bližšie

19.11.2014
     Prázdninovému prepúšťaniu učiteľov od nového roka odzvoní. V parlamente je už totiž novela Zákonníka práce a Zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá to zakazuje.
     „Prázdninové prepúšťanie učiteľov  je amorálne a ako sme pred niekoľkými týždňami prisľúbili, musí prestať,“ povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.
     Podľa novely, pracovný pomer na dobu určitú s pedagogickým zamestnancom bude môcť zamestnávateľ dohodnúť najkratšie do 31. augusta, teda na obdobie do konca školského roka. Táto podmienka nebude platiť, ak školy budú prijímať učiteľov na zastupovanie, či už z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.
     „Som rád, že sme v pomerne krátkom čase spolu našli spôsob, ako zamedziť  takémuto zneužívaniu učiteľov. Sme presvedčení o tom, že školy, ktoré takto konajú, už dnes porušujú Zákonník práce,“ informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Podotkol, že inšpektoráty práce takéto porušenie Zákonníka práce sankcionujú.
     Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami boli pritom alarmujúce – v júni ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra nastúpilo do práce. V drvivej väčšine išlo stále o tie isté školy.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku