Ivan Husár: Emmin veľký potenciál som videl už pred rokom

  • Foto: TASR
  • Dátum: 05.11.2021

Kráľovnou slovenskej atletiky je Emma Zapletalová. Európska šampiónka do 23 rokov na 400 m prekážok vyhrala Anketu Atlét roka 2021. Po deviatich rokoch tak na trón opäť zasadla atlétka.

kráľovnou slovenskej atletiky - Emma Zapletalová

Emma zvíťazila v jubilejnom 30. ročníku ankety Atlét roka ako štvrtá žena v histórii. Pred 21-ročnou Nitriankou to dokázali len tri ženy: prvou bola kladivárka Martina Hrašnová v roku 2009, za ňou nasledovali trojskokanka Dana Velďáková (2011) a strednotratiarka Lucia Hrivnák Klocová (2012).

„Emmu som prvýkrát videl pre rokom, keď nastupovala do opakovanej kariéry, po prekonaní zdravotných problémov. Videl som v nej veľký talent, oddanú šprintérku, ktorá vzišla z hádzanárskeho prostredia, odkiaľ ju tréner Žňava odlákal a Emma je dnes našou atletickou hviezdou. Bude z nej svetová štvorstovkárka,“ povedal na margo Emminho úspechu štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár.

Európska šampiónka do 23 rokov na 400 m prekážok z Tallinnu Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) získala v ankete Atlét roka 2021 dovedna 538 bodov, o 51 viac ako bronzový z halových ME v Toruni na 60 m Ján Volko (Naša atletika Bratislava). Tretí skončil so 448 bodmi chodec Matej Tóth (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), ktorý na OH v Tokiu dosiahol najlepšie slovenské atletické umiestenie – na 50 km skončil štrnásty. Zaujímavé je, že táto trojica sa objavila na prvých troch priečkach aj vlani, ibaže v inom poradí: vyhral Tóth pred Volkom a Zapletalovou.

Právo hlasovať v ankete Atlét roka 2021 využili zástupcovia 25 klubov, 14 novinári a 19 atletickí odborníci (organizátori podujatí, šéftréneri disciplín, vedenie SAZ, šéfovia oblastí).

Meno Zapletalovej, ktorá prerušila víťaznú sériu dua Tóth - Volko (2013 – 2020), sa ocitlo na prvej priečke na 36 z 58 hlasovacích lístkov, Jánovi Volkovi prisúdili prvú priečku 14 hlasujúci, Matejovi Tóthovi ôsmi, pričom v TOP 10 ankete je už 14. raz.

Atletická kráľovná Emma Zapletalová má za sebou životný športový rok, v ktorom nadviazala na výbornú formu z predošlého. Svoj výsledok roka dosiahla na júlových juniorských ME v Tallinne, kde na 400 m prekážok získala zlato v slovenskom rekorde 54,28 a v rekorde šampionátu (doteraz 54,50) vyhrala s náskokom 92 stotín a pre Slovensko získala štvrté zlato z ME do 23 rokov. V debute na OH v Tokiu 2020 sa prebojovala do semifinále: skončila 15., čo bolo druhé najlepšie slovenské umiestenie na hrách. Na 200 m utvorila slovenský rekord do 23 rokov a štartovala na dvoch mítingoch Diamantovej ligy. Vo svetových tabuľkách je na 400 m prekážok dvanásta a v európskych piata.

„Tušila som, že o prvenstvo sa odohrá veľký súboj. Víťazstvom som si vôbec nebola istá, keďže v hre boli aj Maťo Tóth a Jano Volko, ktorí tiež dosiahli pekné výsledky. Triumf ma preto veľmi teší. Som rada, že sa mi podarilo v hlasovaní uspieť. Hoci sú pre mňa vždy najdôležitejšie výsledky na dráhe, ocenenie Atlét roka 2021 si veľmi vážim. Je to pekná bodka za celou úspešnou sezónou,“ skonštatovala Emma Zapletalová, ktorá sa po lanskej tretej priečke dostala do TOP 10 v ankete len druhý raz. Svoj triumf zdupľovala aj jasným víťazstvom v kategórii mládeže pred šprintérkou/prekážkarkou Viktóriou Forster, dvojnásobnou finalistkou na juniorských MS v Nairobi.

Šprintérskemu rekordérovi Jánovi Volkovi vyšla najmä halová sezóna. Na ME v Toruni získal na 60 m bronz a skompletizoval svoju medailovú zbierku. Pod strechou dvakrát zlepšil rekord SR na 200 m – najprv vo Viedni a potom aj v Metz. Vo svetových tabuľkách 2021 figuroval na 60 m na 15., v európskych na 3. mieste (9. na 200 m). V lete sa kvalifikoval na OH v Tokiu na 100 i 200, kde však štartoval po trojtýždňovom tréningovom výpadku pre zranenie, čomu zodpovedali aj výsledky. Volko sa však do histórie zapísal tým, že stovku a aj dvojstovku bežal na OH ako prvý šprintér zo slovenského klubu. Do elitnej desiatky v ankete Atlét roka sa dostal šiestykrát.

Chodecký kráľ Matej Tóth sa v rozlúčkovom roku svojej kariéry postaral o najlepšie slovenské atletické umiestenie na OH v Tokiu. Štrnásta priečka na 50 km v rekordnom piatom štarte na OH (žiaden slovenský atlét v histórii nemá viac účastí) však bola menej, ako očakával. V marci na Dudinskej päťdesiatke v posledných pretekoch na 20 km skončil celkovo 9. a v rámci M-SR prvý, čo bol jeho najlepší výkon na 20 km od striebornej priečky na Európskom pohári 2015 v Murcii. Na 20 km si vybojoval domáce zlato jubilejný desiaty raz, celkovo ukončil kariéru s 18 titulmi. Ako bonus pridal veteránsky rekord SR v kategórii 35 až 39-ročných, zlepšil Blažekov čas z Dubnice 1995 o 24 sekúnd.

Ocenenie Tréner roka obhájil Zapletalovej kouč Peter Žňava, poradie na ďalších dvoch miestach bolo totožné s minuloročným – druhý skončil Matej Spišiak a tretí predvlaňajší víťazi Naďa Bendová s Róbertom Kresťankom. Prvenstvo v kategórii „Prekvapenie roka“ patrilo už spomenutej talentovanej Viktórii Forster a Veteránom roka sa tretí raz v kariére stal 77-ročný Milan Belianský, ktorému sa darí na prekážkach, v šprintoch aj v diaľke.

Do Siene slávy slovenskej atletiky uviedol SAZ ďalšie štyri osobnosti – historicky najúspešnejšieho slovenského atléta, olympijského a svetového šampióna v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, popredného atléta, funkcionára a legendárneho športového lekára Alexandra Binovského, najvšestrannejšiu slovenskú atlétku povojnovej éry a prvú Slovenku štartujúcu na ME Alenu Hejtmánkovú-Holárkovú a Ladislava Petroviča, popredného diskára, úspešného trénera a šéf-organizátora niekdajšieho nitrianskeho mítingu AX-PS-CX.

Profily nových členov Siene slávy slovenskej atletiky i doterajších nájdete na webe SAZ na tomto linku: https://www.atletika.sk/clenska-zona/sien-slavy/

Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku