Navigácia

Inštitúcie vzdelávania dospelých odovzdali ministerke manifest o celoživotnom vzdelávaní v 21. storočí

     Zástupcovia aktérov v oblasti vzdelávania dospelých v SR dnes odovzdali ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR Martine Lubyovej Manifest pre vzdelávanie dospelých v 21. storočí. Manifest je dokumentom Európskej asociácie vzdelávania dospelých (EAEA) - európskej mimovládnej organizácie, ktorej cieľom je združovať a reprezentovať organizácie priamo zapojené do vzdelávania dospelých v Európe. Zameriava sa predovšetkým na propagáciu konceptu celoživotného vzdelávania a podporu prístupu a účasti na neformálnom vzdelávaní pre všetkých.
     „Mnohé z dnešných pracovných miest pred desiatimi rokmi neexistovali a mnohé nové formy zamestnania v budúcnosti ešte len vzniknú. V Bielej knihe o budúcnosti Európy Komisia zdôrazňuje, že je pravdepodobné, že väčšina detí, ktoré dnes nastupujú do základných škôl, bude napokon nastupovať na nové typy pracovných miest, ktoré ešte neexistujú a na riešenie tohto problému budú potrebné rozsiahle investície do zručností a zásadné zmeny v systémoch vzdelávania na princípe celoživotného vzdelávania,“ uviedla Martina Lubyová.
     Popri kvalitnom a modernom odbornom vzdelávaní preto stále viac rastie potreba rozvíjať flexibilné spôsoby získavania a overovania kvalifikácií – budovať národné systémy kvalifikácií a systémy uznávania výsledkov získaných prostredníctvom neformálneho vzdelávania alebo informálneho učenia sa. Vzhľadom na rýchly technologický pokrok a súvisiace zmeny pracovných profilov a požiadaviek musí byť celoživotné vzdelávanie založené na silnej spolupráci a synergiách medzi priemyslom, vzdelávaním, odbornou prípravou a učením sa. Systémy vzdelávania a odbornej prípravy sa súčasne musia prispôsobiť tejto realite. Mladých ľudí už nestačí vybaviť pevne stanoveným súborom zručností či vedomostí. Potrebujú si rozvíjať odolnosť, širokú škálu kompetencií a schopnosť prispôsobiť sa zmenám.
     „Viac než kedykoľvek predtým sa preto ukazuje potreba a hodnota perspektívy celoživotného vzdelávania, v rámci ktorého ľudia získavajú nové a relevantnejšie kompetencie počas celého života,“ zdôraznila ministerka školstva.
     Na podujatí sa zúčastnila aj generálna sekretárka Európskej asociácie pre vzdelávanie dospelých Regina Ebner, ktorá na stretnutí predstavila Manifest pre vzdelávanie dospelých v 21. storočí. Zúčastnení týmto manifestom navrhujú vytvoriť vzdelávajúce sa Slovensko vo vzdelávajúcej sa Európe, ktoré je schopné riešiť budúcnosť pozitívnym spôsobom a pomocou všetkých potrebných zručností, vedomostí a spôsobilostí. Navrhujú vynaložiť úsilie na postúpenie o jeden krok vpred a rozvíjanie spoločnosti, ktorá sa dokáže vyrovnať s výzvami súčasnosti. Takéto úsilie si v súčasnosti vyžaduje udržateľné investície do vzdelávania dospelých na európskej, národnej, regionálnej i miestnej úrovni.
     Martina Lubyová na podujatí zároveň vyhlásila založenie nového druhu podpory rezortu školstva v oblasti vzdelávania dospelých a predstavila Cenu ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky za rozvoj celoživotného vzdelávania. Pôjde o putovnú cenu pre osobnosť alebo organizáciu vzdelávania dospelých. Cenu bude udeľovať minister školstva raz ročne v rámci Týždňa celoživotného učeniaEurópskeho týždňa odborných zručností.
 
     Zástupcovia aktérov oblasti vzdelávania dospelých v SR - Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých v SR  (AIVD SR), Asociácia univerzít tretieho veku (ASUTV), Asociácia lektorov a kariérnych poradcov (ALKP), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), Národná agentúra Erasmus +, Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), Republiková únia zamestnávateľov (RUZ), Slovenská akademická asociácia pre celoživotné vzdelávanie (SAACV), Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC), Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry (ZPKPRK).
 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky