Navigácia

Inovatívnosť aj ľudskosť slovenskej vedy. Desať rozhovorov priblíži oboje

Desať rozhovorov s desiatimi vedcami naznačuje, kam smeruje vývoj a výskum v jednotlivých oblastiach. Dozviete sa, že ani vo vede nie je všetko čierno-biele. Zaujíma vás inovatívna aj tá ľudská „tvár“ našej vedy? Začítajte sa do najnovšej knihy, ktorá vám vedu priblíži o niečo zrozumiteľnejšie.

logo CVTI SR

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) vydáva publikáciu 10-10-10 │10 slovenských vedcov, 10 rozhovorov, 10 výziev.

„Myšlienka pozrieť sa na výzvy, ktorým čelia slovenské vedkyne a vedci, vznikla v Centre vedecko-technických informácií SR v rámci projektu zameraného na popularizáciu vedy. A ja som sa jej veľmi rada zhostila. Kniha vznikala počas roka 2021, v období prebiehajúcej pandémie. V čase, keď v spoločnosti viac ako inokedy rezonovala potreba podporiť dôveru vo vedu a vedcov,“ konkretizuje Andrea Settey Hajdúchová, autorka knihy, novinárka a popularizátorka vedy.

Podľa jej slov majú rozhovory poskytnúť čitateľom obraz o tom, aké aktuálne problémy riešia vedci v jednotlivých oblastiach. A tiež kam nás ako ľudstvo môže v horizonte približne desať rokov posunúť zdolanie týchto výziev či naopak prehlbovanie problémov.

„Chceme ukázať, že máme na Slovensku vedcov, ktorí sa vyrovnajú svetovej konkurencii a venujú sa zaujímavému a dôležitému výskumu. Zároveň nezostávame 'na povrchu', ale spoločne s respondentmi sa na tému pozeráme širšie a hlbšie, aj z pohľadu minulých skúseností, aktuálnych trendov a budúceho vývoja, dopĺňa autorka.

Na autorku mimoriadne zapôsobilo, že popri úžasných výsledkoch, patentoch, objavoch či vynálezoch, ktoré za jednotlivými vedkyňami a vedcami v tejto knihe stoja, všetci vo svojej práci riešia aj otázky etiky, vedeckej integrity, zodpovednosti voči spoločnosti, ľudstvu či dokonca planéte.

Pripomína, že z každého rozhovoru dýcha ľudskosť, pokora a skromnosť. Práve preto verí, že dialógy budú inšpiratívne nielen v rovine pútavého rozprávania o nových objavoch a riešeniach, ktoré nás v jednotlivých vedeckých oblastiach čakajú, ale budú aj osobným príkladom vedkýň a vedcov.

„Záujemcovia si môžu knihu prečítať či stiahnuť vo formátoch PDF a EPUB prostredníctvom odkazov na webovej stránke portálu CVTI SR – Veda na dosah. Samostatne bude kniha nepredajná. Tí, ktorí by si v nej radi aj skutočne zalistovali, môžu o jej fyzickú podobu 'zabojovať' v rôznych súťažiach portálu Veda na dosah a populárneho magazínu o vede a technike Quark“, uzatvára Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti CVTI SR. 


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky