Navigácia

Historický moment pre slovenské vysoké školstvo

V týchto chvíľach sa v austrálskom Perthe „píše nová kapitola“ pre slovenské vysoké školstvo. Vôbec po prvýkrát sa na medzinárodnom veľtrhu ázijsko-pacifickej asociácie pre medzinárodné vzdelávanie (APAIE 2024) zúčastňuje predstaviteľ Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a zástupcovia 14 slovenských vysokých škôl. Doteraz sa na takomto type podujatí zúčastňovali Česko, Rakúsko či Poľsko, a Slovensko medzi vystavovateľmi chýbalo.

Účasť zástupcov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR i zástupcov vysokých škôl na medzinárodnom veľtrhu APAIE je jedinečnou príležitosťou ako nadviazať bilaterálne vzťahy so „vzdelávateľmi“, teda predstaviteľmi zahraničných vysokých škôl alebo zahraničných firiem a s reprezentantmi rôznych vzdelávacích inštitúcií. Dohromady na medzinárodnom veľtrhu vystavuje viac ako 60 krajín z celého sveta.

 „Tento rok sme si dali záležať na prezentácii našej krajiny a nášho vysokého školstva v zahraničí. Náš národný stánok je jeden z najpestrejších na veľtrhu. Čo ma teší omnoho viac, je to, že neprezentujeme iba formu, ale aj obsah – stánok je ‚naplnený‘ kvalitnými ľuďmi, ktorí propagujú naše vysoké školstvo na svetovej úrovni,“ uviedol štátny tajomník Róbert Zsembera. Dodal, že internacionalizácia slovenských vysokých škôl je dôležitou súčasťou ich rozvoja, ktorú bude rezort školstva aj naďalej podporovať.

Dlhodobým problémom slovenskej konkurencieschopnosti v mnohých segmentoch národného hospodárstva je práve nedostatok internacionalizácie. Jednou z kľúčových priorít programového vyhlásenia vlády je lákanie a udržanie talentov. Práve jedna z výziev Plánu obnovy a odolnosti SR je „Podpora projektov propagácie vysokých škôl v zahraničí“, ktorá sa zameriava na podporu lákania a udržanie talentu. Cieľom výzvy je zviditeľnenie Slovenska ako partnera v oblasti vysokoškolského vzdelávania a destinácie pre zahraničných študentov a zamestnancov vysokých škôl.

Na medzinárodnom veľtrhu APAIE sa zúčastňuje 14 slovenských vysokých škôl. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže im okrem finančnej podpory ich účasti na veľtrhu poskytlo aj výstavnú plochu na národnú prezentáciu. Ide o tieto vysoké školy:

 1. Univerzita Komenského v Bratislave,
 2. Ekonomická univerzita v Bratislave,
 3. Slovenská technická univerzita v Bratislave,
 4. Vysoká škola múzických umení v Bratislave,
 5. Trnavská univerzita v Trnave,
 6. Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave,
 7. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,
 8. Žilinská univerzita v Žiline,
 9. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne,
 10. Univerzita Matej Bela v Banskej Bystrici,
 11. Katolícka univerzita v Ružomberku,
 12. Prešovská univerzita v Prešove,
 13. Technická univerzita v Košiciach,
 14. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Program propagácie je nástrojom Komponentu 10 Plánu obnovy a odolnosti SR s názvom Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí.

DSC08753

DSC08629

logo mini, POO, EU


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky