Európsky hackathon #EUvsVirus prispeje k inovatívnym riešeniam na boj s COVID-19

24.04.2020
     Už dnes, ako aj počas celého víkendu bude Európska komisia hostiť celoeurópsky program #EUvsVirus hackathon pod záštitou Mariye Gabriel, komisárky pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež. Hackathon pod vedením Európskej rady pre inovácie a v úzkej spolupráci s členskými štátmi EÚ spojí občiansku spoločnosť, inovátorov, partnerov a investorov v celej Európe s cieľom vyvinúť inovatívne riešenia zamerané na boj s koronavírusom.
     „Hackathon #EUvsVirus je vynikajúcim príkladom ducha európskej spolupráce, ktorý tak obdivujem. Keď sa časy stanú tvrdými, spojíme sa, spolupracujeme a spoločne porazíme tento vírus. Ďakujem všetkým, ktorí venovali a venujú svoj voľný čas, neobmedzenú energiu a odborné znalosti, aby sa to stalo skutočnosťou. Zajtrajšok je len začiatok - riešenia budú našou skutočnou odmenou,“ uviedla eurokomisárka Mariya Gabriel.
     Dnešné slávnostné otvorenie o 17:00 h sa uskutoční na najvyššej úrovni zo strany predstaviteľov inštitúcií EÚ. Momentálne sa na podujatie zaregistrovalo vyše 14 000 účastníkov. Hackathone je štruktúrovaný do šiestich hlavných kategórií výziev, ktoré si vyžadujú krátkodobé riešenia týkajúce sa zdravia a života, kontinuity podnikania, práce a vzdelávania na diaľku, sociálnej a politickej súdržnosti, digitálneho financovania a ďalších výziev.
     Na podujatí sa zúčastňuje všetkých 27 členských štátov EÚ, ako aj iné štáty z celého sveta. Víťazné riešenia budú vyzvané, aby sa pripojili k platforme Európskej rady pre inovácie COVID, ktorá bude spustená 27. apríla. Jej cieľom bude uľahčiť prepojenie s koncovými používateľmi, ako sú nemocnice, a poskytnúť prístup investorom, nadáciám a iným finančným príležitostiam z celej EÚ.
     Účastníci sa až do otvorenia podujatia môžu zaregistrovať na oficiálnej webovej stránke: https://euvsvirus.org/. Podujatie bude vysielané naživo na Facebookovej fan stránke podujatia: https://www.facebook.com/EUvsVirus/. Európska komisia vyčlenila stovky miliónov EUR na výskumné a inovačné aktivity pre vývoj očkovacích látok, nových spôsobov liečby, diagnostických testov a zdravotníckych systémov s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu.
     Viac informácií nájdete na stránke Európskej komisie: https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/research-area/health-research-and-innovation/coronavirus-research-and-innovation_en.
 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku