Európski politici si s ministrom Plavčanom vyskúšali rafting na divokej vode

19.07.2016
     Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan predstavil európskym politikom, ktorí sa dnes zúčastnili na konferencii Vzdelávanie v športe a prostredníctvom športu konanej v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ, Areál vodných športov v Čunove.
     Po prehliadke centra vodných športov si predstavitelia Európskej komisie a účastníci konferencie vyskúšali aj rafting na divokej vode. Okrem ministra Petra Plavčana boli členmi posádky prvého raftu aj zastupujúci generálny riaditeľ EK Jens Nymand Christensen, riaditeľ odboru športu EK Yves Le Lostecque či viceprezident Európskej kanoistickej asociácie Miroslav Haviar. V člne im asistoval niekoľkonásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán.
     „Aj takýmto osobným vkladom chcem prispieť k popularizácii športu. Šport je jedným z hlavných prostriedkov na rozvíjanie talentu detí a mládeže a zdravého životného štýlu,“ povedal minister po úspešnej plavbe.
a19     Zámerom tohto sprievodného podujatia konferencie bolo taktiež priblížiť význam areálu svetového formátu, ako aj úspechy slovenskej reprezentácie vo vodnom slalome. Umelý kanál, ktorý je považovaný za jeden z najlepších na svete, umožňuje úspešným slovenským reprezentantom vo vodných športoch profesionálnu prípravu na svetové podujatia. Využíva sa od roku 1996 a svojou koncepciou a vybavením spĺňa všetky kritériá pre tréning i konanie medzinárodných pretekov. Uskutočnili sa tu napríklad dvakrát Majstrovstvá Európy (2002 a 2010),  ale aj Majstrovstvá sveta v roku 2011 či Majstrovstvá sveta juniorov v roku 2000.
     O kvalitnej tréningovej príprave našich reprezentantov vo vodných športoch svedčia mnohé úspechy. Od vzniku Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode v roku 1993 do minulého roku získali naši seniorskí vodáci na vrcholových podujatiach celkovo 376 medailí, z toho 166 zlatých, 108 strieborných a 102 bronzových. Za úspešnú možno považovať aj bilanciu Slovenska v konečnom poradí Svetového pohára, kde naši športovci skončili spolu 63-krát na prvých troch miestach.

Foto: MŠVVaŠ SR, TASR, J. Luky
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku