Európskemu vesmírneho programu má Slovensko čo ponúknuť

     Možnosti spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu, zapojenie sa našich výskumníkov, študentov i firiem do projektov Európskej vesmírnej agentúry (ESA) či európska vesmírna stratégia a členstvo Slovenskej republiky v ESA. Aj to boli témy, o ktorých sa hovorilo počas dnešnej návštevy generálneho riaditeľa ESA Johann-Dietricha Wörnera na Slovensku.
     Ten na pôde Slovenskej technickej univerzity rokoval so slovenskou stranou vedenou ministrom školstva Petrom Plavčanom a rektorom hostiteľskej univerzity Robertom Redhammerom. Program pokračoval obsiahlou prednáškou šéfa ESA o vesmírnych aktivitách a projektoch, do ktorých by sa mohlo zapojiť aj Slovensko. Okrem iného v nej Johann-Dietrich Wörner pripomenul, že Slovensko bude v rámci svojho blížiaceho sa predsedníctva v Rade EÚ riešiť práve aj problematiku výskumu vesmíru.
     „Počas tohto obdobia sa bude vytvárať európska vesmírna stratégia a úlohou Slovenska bude moderovať diskusie a vplývať na tento proces," uviedol. Slovensko v súčasnosti pôsobí v rámci ESA ako spolupracujúci štát. Generálny riaditeľ ESA vyslovil nádej, že naša krajina sa čoskoro stane aj riadnym členom združenia. "Slovensko má svoju históriu vo vede a priemysle a má čím prispieť v rámci ESA. Nie je dôležité, či to budú veľké alebo malé veci, ale či budú užitočné," dodal.
     Minister školstva Peter Plavčan vyhlásil že Slovensko by sa malo stať riadnym členom ESA okolo roku 2020. "Ubezpečil som pána riaditeľa, že počas toho, ako budeme predsedajúcim členom EÚ, budeme podporovať, čo najtesnejšie väzby medzi EÚ a ESA," dodal minister. Na záver zdôraznil, že už asociované členstvo Slovenska v ESA prinesie vzdelávacím a vedeckým inštitúciám, ako aj súkromnej sféry mnohé výhody, keďže sa už môžu spolupodieľať na veľkých vesmírnych projektoch a zapájať sa do výziev.  

     Európska vesmírna agentúra je medzivládna organizácia pre výskum vesmíru a rozvoj kozmických technológií. Jej cieľom je podporovať a propagovať využitie vesmíru koordinovaním aktivít v oblasti vesmírneho výskumu a technológií medzi štátmi, ktoré sú jej členmi alebo spolupracujú s ESA v rámci prístupových fáz, a to striktne na mierové účely. Slovensko v roku 2010 podpísalo s ESA základnú rámcovú Dohodu o spolupráci. Cieľom návštevy generálneho riaditeľa Európskej vesmírnej agentúry na Slovensku bolo prediskutovať ďalší rozvoj spolupráce SR a dosiahnutie plnoprávneho členstva SR v ESA. 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky