Do školských jedálničkov budú zaradené recepty žiakov

  • Dátum: 10.02.2016
     Najesť sa v školskej jedálni ako doma – to je prianie mnohých žiakov, aj študentov. Keď však v týchto dňoch prinesú deti, ich rodičia alebo starí rodičia do školy svoje rodinné recepty, môže sa „domácky“ obed stať realitou.
      V rámci kreatívneho projektu ministerstva školstva „Receptúry v školských jedálňach očami detí“ sa totiž hľadajú recepty na bezmäsité, zeleninové a zemiakové pokrmy.
     Aj takýmto spôsobom chce ministerstvo školstva v spolupráci so zriaďovateľmi jednotlivých škôl motivovať žiakov k zdravému životnému štýlu, súčasťou ktorého je nielen aktívny pohyb, ale aj pestrá, nutrične vyvážená a výživovo hodnotná strava. Rezort školstva zároveň očakáva, že zaradenie obľúbených receptov do jedálnych lístkov zariadení školského stravovania prispeje k zvýšeniu stravníkov v školských jedálňach.
     Najvhodnejšie receptúry budú hodnotené členmi pracovnej skupiny a odborníkmi na výživu, pričom pri ich posudzovaní sa bude zohľadňovať najmä zastúpenie pridanej soli a cukrov v strave, dôraz bude tiež kladený na podiel vlákniny a tukov. Následne budú tieto receptúry predložené na odsúhlasenie  ministrovi školstva. Materiálno-spotrebné normy v oblasti stravovania, ktoré sa každoročne aktualizujú, tak budú môcť byť od nového školského roka obohatené o nové receptúry našich žiakov.
     Rezort školstva plánuje v trende podpory zdravého životného štýlu žiakov pokračovať aj naďalej, a preto sa rozhodol zverejniť výzvu zameranú na správny pitný režim na tému: „Moje najkrajšie aqua video“„Moja najkrajšie aqua selfie“. Výzva bude určená najmä žiakom základných a stredných škôl s cieľom zatraktívniť pitný režim na školách.
     Motiváciou pre žiakov, aby sa zapojili do projektu, je okrem obohatenej jedálenskej stravy i možnosť získať zaujímavé ocenenie.
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku