Navigácia

Do septembrového Európskeho týždňa športu na Slovensku je zaregistrovaných už vyše sto podujatí

     Celý starý kontinent bude v závere septembra v pohybe. Až v 41 krajinách sa od 23. do 30. septembra 2019 v duchu hesla #BeActive uskutoční Európsky týždeň športu. Zapoja sa doňho aj viaceré osobnosti nielen zo sveta športu. Počas týždňa je možné objaviť nové aktivity, športové kluby i priateľov, zlepšiť prístup k pohybu i celému životu.
     Len na Slovensku zaregistrovali pri príležitosti celoeurópskej športovej akcie organizátori z Národného športového centra už vyše 100 rôznych podujatí. Zapojiť sa do nich môžu všetci bez ohľadu na vek. Je úplne jedno, či ide o profesionálov, alebo amatérskych športovcov.
     Vrcholom slovenského programu bude 28. septembra od 15.00 h počas Ružinovských hodových slávností akcia #BeActive Night v Parku Andreja Hlinku v Bratislave. Koná sa v rovnakom čase ako v takmer všetkých krajinách Európy. Je to zjednocujúci prvok Európskeho týždňa športu na celom kontinente.
     V Ružinove bude #BeActive Night moderovať Matej „Sajfa“ Cifra, návštevníci si budú môcť vyboxovať svoj sen s Tomim Kidom Kovácsom, absolvovať parkúr a ninja dráhu s Davidom Chudým a pripravené sú aj ďalšie atrakcie.
     Jedným z účastníkov #BeActive Night bude aj tanečník a choreograf Laci Strike. Pohyb a tanec sú pre Laciho a jeho tím veľmi dôležité. „Pohyb, či už v tanci alebo akomkoľvek športe, je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitý, u každého človeka je prínosom pre zdravie i osobnostný rozvoj,“ hovorí Laci Strike. Sám si uvedomuje, že je dôležité viesť deti k športu a aktívnemu pohybu už od skorého veku a veľkú úlohu v tom zohrávajú práve rodičia. „Keď deti doma vidia, že rodičia sú športovo nastavení, chodia na výlety, zacvičia si či zabehajú, tak ich nasledujú a chcú ich napodobniť,“ priznáva Laci Strike.
     Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v Európe. Na Slovensku ho piatykrát zastrešuje Národné športové centrum. Na internetovej stránke www.tyzdensportu.sk je možné zaregistrovať športové podujatia organizované na školách, pracoviskách, vonku, v športových kluboch aj vo fitness centrách. Okrem toho tam  návštevníci nájdu aj tipy, ako sa udržať v pohybe a byť aktívny. Pod hlavičkou #BeActive budú zaregistrované všetky pohybové aktivity organizované od 1. septembra do 15. októbra 2019.
     Všetky registrované podujatia sa zároveň stávajú oficiálnou súčasťou celoeurópskej kampane. „Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2017 je zapojenie do športu a pohybových aktivít veľmi nízke. Spomedzi Európanov 60 percent nikdy alebo len veľmi zriedka cvičí a venuje sa nejakému športu. Na základe výsledkov toho istého prieskumu 49 percent Slovákov vôbec necvičí ani nešportuje. Polovica Slovákov tak tejto životnej potrebe nevenuje žiadnu pozornosť,“ tvrdí projektová manažérka Národného športového centra Jana Škripková.

 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky