Členovia Team Slovakia Pištej s Balážovou v semifinále prehrali a získali bronz

V nedeľu vybojovaná medailová istota z miešanej štvorhry na 37. majstrovstvách Európy jednotlivcov v stolnom tenise v Mníchove sa v pondelok popoludní premenila na cenný kov bronzovej hodnoty. Elitná slovenská dvojica Ľubomír Pištej, Barbora Balážová nepridala štvrté víťazstvo na turnaji a nepostúpila do finále, ale nič to nezmenilo na skutočnosti, že sa slovenskí reprezentanti vrátia z multišportových ME ako medailisti. Slovákov o šancu zahrať si po roku opäť o zlato pripravili Francúzi Emmanuel Lebesson, Jüan Ťia-nan, ktorí obhajcom lanského striebra nedovolili uhrať ani set (0:3).

Slováci nezachytili úvod semifinále, keď francúzski súperi predviedli impozantný vstup do zápasu. Kvalitnou hrou rýchlo získali vedenie 8:1 a potom set poľahky doviedli do úspešného konca (11:4). Na začiatku druhého dejstva boli o bod vpredu Pištej s Balážovou, ale z 3:2 bolo zrazu 3:5 a hoci ešte znížili na rozdiel jedného bodu, zvyšok diania ovládlo najvyššie nasadené duo (11:6). Slovenský pár svoj výkon stupňoval. V treťom sete vyhrával 7:5 i 8:7. Od stavu 9:9 bolo všetko otvorené, ale k setbalu sa nedostal. Naopak, musel odvracať mečbaly favoritov. Trikrát to vyšlo, po štvrtý raz už nie, keď loptička po Balážovej bekhende skončila v sieti (12:14).
 
"Prvé dva sety sme boli bez šance, v treťom sa už objavili nejaké nádeje na naštrbenie istoty súperov a na zvýšenie nášho sebavedomia, ale to sa nepodarilo. Dnes naša dvojica nehrala tak dobre ako včera, ale francúzsky pár má svoju kvalitu, je dobre zohratý a navyše jeho spôsob hry na nás platí. Len ťažko hľadať špeciálne zbrane na získavanie ľahkých bodov. Bezprostredne po stretnutí sme smutní a nahnevaní, ale medaila sa počíta. Treba si uvedomiť, že veľa nechýbalo a mohli sme vypadnúť už v prvom kole a potom aj vo štvrťfinále. Od lanských olympijských hier sme nehrali veľa miešaných štvorhier a ani sa nám tak nedarilo. Je to bronz s hodnotou zlata, lebo obhajoba akéhokoľvek úspechu je vždy ťažšia," uviedol reprezentačný kouč SR Jaromír Truksa a pokračoval: "Cesta k bronzu bola úžasná, potrebovali sme vyhrať tri zápasy, ale sústredili sme sa na 1. kolo, ktoré býva najťažšie. Z kvázi ľahkého a dobre rozohraného duelu sme sa ocitli v situácii, keď sme štyrikrát museli odvracať mečbal, čo som ledva prežil. Potom sme zdolali vždy silných Nemcov v troch koncovkách, pričom Ľubo s Bašou podali fantastický výkon. Možno aj vďaka ťažkostiam v prvom kole. Vo štvrťfinále nám proti Španielom pomohlo, že za stavu 1:2 na sety a 3:7 vo štvrtom sa chvíľu nehralo, keď opravovali stôl. My sme sa chytili takpovediac poslednej šance a podarilo sa nám to otočiť. Môžem povedať, že som ani nedúfal, že zažijeme takúto nedeľu s troma víťazstvami, ktoré budú znamenať zisk medaily. V semifinále nás čakali Francúzi, ktorí sú dlhodobo najlepší v Európe. Predtým sme s nimi trikrát prehrali a vždy ľahko, aj keď sme hrali dobre."
 
Pištej s Balážovou vybojovali pre Slovensko celkovo štvrtý cenný kov z vrcholného seniorského podujatia. Spoločne je to ich tretia medaila z ME, prvá bronzová po striebrach z rumunského Buzau v roku 2013 a poľskej Varšavy z vlaňajška. Aj historicky prvá medaila v ére samostatnosti SR je z miešanej štvorhry, o ktorú sa postarali Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou, ktorí získali bronz na ME 1994 v britskom Birminghame.
 
"Myslím si, že táto medaila bola ťažšie vybojovaná ako tá minuloročná. Francúzi boli lepší, pre mňa sú najlepší európsky pár a patria medzi top dvojice sveta, veď vlani skončili štvrtí na OH a tretí na ME. Bohužiaľ, od začiatku sme boli pod enormným tlakom a nepustili nás vôbec k našej hre. Každopádne sa tešíme aj z bronzu. Predtým bol niekoľko rokov medailový útlm. Vlani sme získali striebro a teraz máme opäť cenný kov, čo je v takej konkurencii skutočne veľký úspech," poznamenala Barbora Balážová, ktorá je slovenskou nádejou aj v ženskej štvorhre po boku Češky Hany Matelovej a svoje ambície má aj vo dvojhre.
 
V pondelok predpoludním sa Slovákom v Rudi-Sedlmayer-Halle nedarilo, keď si v skupinách dvojhry pripísali na konto len prehry. Mladý Adam Klajber nestačil na Raresa Siposa z Rumunska (0:3), Jakub Zelinka uhral set proti Maďarovi Bencemu Majorosovi (1:3) a Ľubomír Pištej podľahol Florentovi Lambietovi z Belgicka (1:3).

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky