Celonárodné spomienkové slávnosti 100. výročia tragického úmrtia generála M. R. Štefánika

06.05.2019
     Dňa 4. mája 2019 sa štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová zúčastnila na Celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa konala na Mohyle na Bradle, neďaleko od jeho rodných Košarísk.
     Naša história je bohatá na výnimočné osobnosti, nespochybniteľne medzi ne patrí aj Milan Rastislav Štefánik. Úspešný diplomat, politik, vojak, vedec, astronóm i  cestovateľ, ale predovšetkým zanietený obhajca práva nášho národa. Tým bol a taký zostáva v našich srdciach. Každý, kto s ním mal príležitosť spolupracovať, vie, aký vzácny človek odišiel nielen nám, ale i Francúzsku, ba i celému svetu.
     Pietnou spomienkou si prišli velikána nášho národa uctiťtisíce ľudí z celého Slovenska, rovnako aj zo zahraničia. Na podujatí boli prítomní všetci traja najvyšší ústavní činitelia SR – prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko, predseda vlády SR Peter Pellegrini, ministri vlády SR, poslanci Národnej rady SR, štátni tajomníci aj vojnoví veteráni. Ministerku armád Francúzskej republiky Florence Parly sprevádzali ministri obrany SR a ČR Peter Gajdoš a Lubomir Metnar.     
     Pietneho aktu položenia spomienkového venca sa zúčastnili aj veľvyslanci Talianska a Ruskej federácie.Prejavy ústavných činiteľov sa sústredili na Štefánikov odkaz, jeho všestrannosť, pričom zdôraznili politický a diplomatický kontext jeho pôsobenia. Ministerka F. Parly pripomenula, že Štefánik bol aj francúzskym generálom, vyzdvihla jeho lásku k slobode, vojenské zásluhy, ale aj vzťah k vede a umeniu. Milan Rastislav Štefánik tragicky zahynul pri leteckom nešťastí 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku