B. GRÖHLING: Pokračujeme v otváraní trhu s učebnicami, v prvej fáze investujeme 6 miliónov eur

Jedným z kľúčových opatrení, ktoré sa rezortu školstva minulý rok pod vedením Branislava Gröhlinga podarilo presadiť, bolo otvorenie trhu s učebnicami. Školy si tak mohli vyberať učebnice z balíka schválených a odporúčaných učebníc. V tomto roku v tejto iniciatíve ministerstvo školstva plánuje pokračovať, a to hneď v dvoch fázach.

minister školstva Branislav Gröhling

Rozviazanie rúk pri výbere učebníc. Aj tak by sa dal opísať projekt z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Zámerom bolo otvorenie trhu s učebnicami, po ktorom volali učitelia, školy i odborná verejnosť. „Často som počúval, že sa to nedá uskutočniť. O to viac som rád, že môžem skonštatovať, že sa to nielen podarilo, ale ideme ďalej a trh s učebnicami podporíme dokonca dvojfázovo. Naším cieľom je dostať na školy nové, kvalitné učebnice tak, aby na ne nemuseli rodičia doplácať,“ spresnil minister školstva Branislav Gröhling.

Školy vlani dostali na nákup nových učebníc dovedna 11 miliónov eur. V roku 2021 na tento účel rezort školstva vyčlenil v prvej fáze 6 miliónov eur. „Konkrétne ide o učebnice pre prvý stupeň základných škôl a pre všetky ročníky špeciálnych škôl,“ konkretizoval šéf rezortu školstva. Následne je na túto iniciatívu v júni naplánovaná investícia 8 miliónov eur, a to na učebnice pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy.

V praxi to bude vyzerať tak, že školy dostanú príspevok podľa počtu žiakov v príslušných ročníkoch. Príspevok je nastavený podľa požiadaviek škôl, ktoré ministerstvo školstva evidovalo v minulých rokoch. „Napríklad len na šlabikáre sme zaznamenali požiadavku škôl v celkovom objeme 1,2 milióna eur. Celkovo sme tento rok pre prvákov preto vyčlenili sumu 1,8 milióna eur,“ dodal Gröhling.

Na webe ministerstva školstva školy nájdu zoznam učebníc, ktoré môžu z príspevku nakúpiť. Ide o učebnice so schvaľovacou alebo s odporúčacou doložkou. Zoznam učebníc bude aktualizovaný každé dva týždne. Aktuálne pribudlo 86 titulov, do konca marca pribudnú ďalšie učebnice pre prvý stupeň, o mesiac neskôr zas druhý balík učebníc pre špeciálne školy a školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín.  


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky