B. Gröhling: Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy

V septembri sa žiaci opäť vrátia do škôl. Vzhľadom na šírenie delta variantu však na školách môžu vznikať ohniská nákazy. Vtedy v zmysle platných pravidiel RÚVZ uzavrie príslušné triedy. Výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť v okresoch. Očkovaním totiž nielen znižujeme riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj znížime aj riziko prenosu vírusu.

MAPA: Percento zaočkovanosti celej populácie 1.dávkou po okresoch

Vyššia zaočkovanosť tak napomôže tomu, aby školy poskytovali prezenčnú výučbu. Miera zaočkovanosti v okresoch tak ovplyvní aj chod škôl: ukazuje, kde je vyššie riziko výskytu ohnísk nákazy a kde nižšie.

„Každý, kto sa rozhodne očkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe. Vďaka tomu budeme môcť udržať školy v bežnom chode, čo je cieľom mnohých z nás. Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj na školách,“ uviedol Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V prípade šírenia nákazy na škole bude musieť RÚVZ posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. To znamená dočasnú dištančnú výučbu, kým sa doba izolácie neskončí.

„Som si istý, že všetci chceme, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali klasicky – teda v triedach. Pomôže tomu každý človek, ktorý sa zaočkuje a zníži tak riziko šírenia vírusu v populácii,“ vysvetlil Gröhling. Zároveň dodal, že ministerstvo školstva naďalej ponúka možnosť zaočkovať sa v regiónoch prostredníctvom špeciálnych mobilných vakcinačných tímov.


Cieľom je čo najviac minimalizovať zatváranie škôl v novom školskom roku. Aj preto  bude každý utorok informovať na sociálnych sieťach o stave zaočkovanosti v jednotlivých okresoch.

Najvyššia zaočkovanosť je v okrese Bratislava (59 %). Nasleduje Senec a Dunajská Streda (zhodne 51 %), Pezinok (50 %), Trnava (47 %), Galanta (45 %), Trenčín, Banská Bystrica, Žilina, Piešťany a Myjava (zhodne po 44 %). Ani v jednom z týchto okresov síce ešte nie je dosiahnutá kolektívna imunita, no je predpoklad, že na školách vznikne menej ohnísk nákazy.

Najnižšia miera zaočkovanosti je v okrese Revúca (26 %). Nasleduje Gelnica (27 %), Rimavská Sobota a Poltár (zhodne po 28 %), Kežmarok (30 %), Detva (po 31 %), Čadca, Lučenec, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Stropkov, Michalovce, Svidník, Kysucké Nové Mesto a Krupina (všetky po 32 %). Zaočkovanosť 32 % je tiež v okresoch Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Sobrance a Michalovce. V týchto okresoch je výrazne vyššie riziko šírenia vírusu, čo znamená aj väčší počet ohnísk a teda aj častejšie zásahy RÚVZ do chodu škôl.

Zdroj dát: Inštitút zdravotných analýz

Mapa na stiahnutie 
 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky