Navigácia

Podpora vzdelávania dospelých na pracovisku

Všetci dospelí, bez ohľadu na na úroveň ich vzdelania alebo kvalifikácie, potrebujú príležitosti a podporu, aby pokračovali v učení sa počas celého života, či už ide o udržanie ich zamestnateľnosti, kvalitnejšiu účasť na fungovaní spoločnosti alebo o osobné uspokojenie.

Učenie sa neskôr v živote sa často koná na pracovisku. Preto existuje zvýšený záujem o zodpovedanie otázok, ako napríklad: Ako môžeme zmeniť každé pracovisko na prostredie vhodné na učenie? Ako môžeme zabezpečiť, aby dospelí nadobudli zručnosti a kompetencie, ktoré potrebujú na to, aby získali pracovné miesto a dosiahli pokrok v ich profesionálnej kariére? Ako môžeme každému sprístupniť vysoko kvalitné vzdelávanie na pracovisku? Ako môže vzdelávanie na pracovisku pomôcť mnohým dospelým, ktorí zápasia so základnými kompetenciami, ako sú gramotnosť a matematická gramotnosť?

Počas posledných dvoch rokov tieto otázky ako súčasť strategického rámca pre spoluprácu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy (ET 2020) riešila pracovná skupina odborníkov členských štátov EU. Táto správa predstavuje výsledky ich práce. Identifikuje kľúčové posolstvá pre rozvoj politiky spolu s prípadovými štúdiami, ktoré majú inšpirovať nové myslenie.

Správa má potenciál byť užitočnou pre tvorcov politík, ako aj zástupcov zamestnávateľov, odborových organizácií, poskytovateľov vzdelávania a zástupcov občianskej spoločnosti.

Za Slovenskú republiku sa na aktivitách pracovnej skupiny a príprave záverečnej správy podieľal zástupca Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Mgr. Michal Deneš z odboru celoživotného vzdelávania.

Súbory na stiahnutie

Skočiť na začiatok stránky