Navigácia

Navštívili sme športovú bublinu, kde sa pripravujú naši športovci

Niekoľko testov na koronavírus, meranie teploty, monitorovanie vlastného zdravotného stavu a všadeprítomné prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia, končiace striktnou večierkou o desiatej, po ktorej sa celá bublina dezinfikuje. Aj toto je časť opatrení, ktoré v súvislosti so šíriacou sa nákazou koronavírusu museli prijať organizátori projektu Karanténneho centra pre vrcholový šport v Šamoríne. Rozprávali sme sa s organizátormi aj športovcami, ako sa im v bubline žije a trénuje.

Vďaka spoločnej iniciatíve Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenského olympijského a športového výboru a Olympijského tréningového centra v Šamoríne, ako aj ústretovému postoju ÚVZ SR môžu stovky športovcov aj v týchto časoch rozvíjať svoju profesiu. Karanténne centrum im zabezpečuje kontinuitu športovej prípravy od novembra minulého roka.
Aktuálne je tu takmer 600 športovcov, vrátane svojich a ich trénerov. Najväčšiu skupinu tvoria plavci, potom gymnasti a tanečníci,“ hovorí Juraj Bača, predseda predstavenstva olympijského centra.
Plavci si dokonca už tento víkend zorganizujú kontrolné preteky, aby si splnili niektoré z limitov, keďže ich príprava je taktiež veľmi obmedzená,“ dodáva a ďalej dopĺňa: „Sme veľmi radi, že vďaka tomuto karanténnemu centru sa kvalita športovej prípravy u mnohých zvýšila, pretože ju poskytujeme na profesionálnej úrovni. Hoci bez pomoci štátu, konkrétne aj sekcii športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na čele s Ivanom Husárom, by sme to nezvládli,“ dodáva.
Vzhľadom na prísne opatrenia, dostať sa do takejto bubliny vyžaduje prekonať niekoľko krokov bariér - cez vstupný areál, karanténny pavilón až do samotného centra, kde sa športovci pripravujú.
Teplotu merajú už pri vstupe do areálu, kde sa rovnako musia športovci preukázať negatívnym antigénovým testom nie starším ako 72 hodín. Organizátori zriadili aj výjazdové odberné miesto na PCR testy, ktoré robia pri vstupe do karanténneho pavilónu. Tam sa športovci ubytujú, a potom, ako im prídu výsledky negatívneho PCR testu, sú uvoľnení do centra pre vrcholový šport.
Je to jedna z mála možností na to, aby sme mohli trénovať a pripravovať sa na kvalifikáciu na olympiádu, čo je nesmierne dôležité,“ hovorí olympionik v plávaní Tomáš Klobučník. Podmienky si pochvaľuje, majú bazény, fitness centrum, chváli aj stravu. „Môj bežný deň vyzerá asi tak, že vstanem, absolvujem dva tréningy vo vode, pracujem s fyzioterapeutom. Do bazéna skáčem už o šiestej ráno.“
Podobne sa tu pripravuje aj naša najlepšia športová gymnastka Barbora Mokošová: „Doma nemôžeme trénovať tak, ako by sme potrebovali a toľko hodín, koľko tento šport vyžaduje, takže čas, ktorý sme tu, sa snažíme využiť na sto percent.“ Trénuje už od trištvrte na osem ráno, s prestávkou na obed pokračuje až do siedmej večer. „Budeme tu do zajtra, potom sa budem pripravovať doma. Verím však, že sa sem čoskoro vrátime opäť, pretože je to bezpečná bublina s množstvom športovcov a ľudí, ktorých šport spája.“ Nie všetko je ale jednoduché, najhoršie pre športovcov je pripravovať sa na podujatie, ktoré sa pár dní pred začiatkom zruší. „Toto je dosť demotivujúce, ale v tej situácii nie som sama, takže sa s tou situáciou musíme vyrovnať,“ hovorí Barbora.
Športovci si uvedomujú aj to, že sú pre mnohé deti vzorom. Barbora si tiež myslí, že práve teraz by sa deti nemali vzdávať svojich športových snov či koníčkov a cvičiť, ako sa len dá: „Je veľa online videí, možností, široká škála, a ak deti nie sú v kolektíve, mali by si sami aspoň zacvičiť a ísť sa prejsť, pretože v tejto dobe je pohyb veľmi dôležitý. Čím viac sa budeme hýbať, tým budeme zdravší.

 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky