Navigácia

Zasadnutie slovensko-českej zmiešanej komisie v oblasti mládeže

     Po šesťročnej prestávke sa 14. – 15. mája uskutočnilo v poradí siedme zasadnutie slovensko-českej zmiešanej komisie pre oblasť mládeže. Výsledkom rokovania bude Protokol o spolupráci, ktorý má  formu zápisu z rokovania a definuje spoluprácu v oblasti mládeže medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.
     Oblasť slovensko-českej spolupráce v oblasti mládeže je nastavená na niekoľkých úrovniach: úroveň ministerstiev a jej priamo riadených organizácií, úroveň národných rád mládeže a úroveň národných agentúr pre Erasmus+. Na májovom stretnutí v Bratislave sa za obe strany stretli predstavitelia odborov mládeže, zástupcovia národných rád mládeže, riaditelia národných agentúr Erasmus+ a za Slovensko predstavitelia IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže.
     Počas dvojdňového rokovania sa zúčastnené strany zamerali na široké spektrum tém súvisiacich s politikou mládeže na národnej a európskej úrovni. V úvode rokovania sa strany zamerali na aktuálne dianie v oblasti politiky mládeže,kde sa vzájomne informovali o aktuálnom stave politiky mládeže na národnej úrovni, dotačných programov, prístupe k dobrovoľníctvu a nízko prahových centier. Vymenili si informácie o spôsobe hodnotenia situácie v oblasti mládeže  (Správa o mládeži v SR 2018 a mechanizmus kontinuálneho zberu dát v ČR). Témou rokovania bola tiež podpora talentov, systematická podpora nadaných detí a problematika ich identifikácie. SR tiež zdieľala skúsenosti s prípravou Koncepcie rozvoja práce s mládežou (vrátane jej akčných plánov) a Koncepcie výchovy a  vzdelávania detí a  mládeže k dobrovoľníctvu.
     Na úrovni záležitostí EÚ sa obe krajiny navzájom informovali o stave rokovaní a pripravenosti na implementáciu iniciatívy Európsky zbor solidarity (EZS) a zhodli sa na dôležitosti prepojenia programov Erasmus+ a EZS po roku 2020. Vymenili si tiež informácie o implementácii smernice o ochrane osobných údajov, novej legislatívy EÚ platnej od 25. mája 2018, v kontexte financovania mládežníckych organizácií a vymenili si aj skúsenosti z oblasti využívania štrukturálnych fondov.
V súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska vo V4 a príprave seminára zameraného na podporu talentu mladých ľudí sa Česká republika podelila o najlepšie praktiky a skúsenosti z českého predsedníctva vo V4 a ocenila tiež výber slovenskej predsedníckej témy.
     Na úrovni rád mládeže Rada mládeže Slovenska a Česká rada dětí a mládeže informovali o svojej činnosti, zložení a systéme fungovania, spoločných projektoch, porovnali systémy fungovania krajských rád mládeže, štruktúrovaného dialógu či využitie Európskych kariet mládeže v jednotlivých krajinách.
     Ďalšie rokovanie sa uskutoční v Prahe v roku 2019.
 
 


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky