VER 2026
Periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti 2026
Periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti (ďalej len periodické hodnotenie), alebo aj Verification of Excellence in Research (skrátene VER), je peer-review hodnotením tvorivej činnosti slovenských vedeckých a výskumných inštitúcií (verejných vysokých škôl a verejných výskumných inštitúcií).
V pripravovanom kole periodického hodnotenia VER 2026 plánuje MŠVVaM SR s hodnotením výstupov tvorivej činnosti, spoločenského dopadu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti a prostredia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti.
Obdobie hodnotenia sa v porovnaní s VER 2022 skráti na dobu 5 rokov: pre VER 2026 bude platiť obdobie hodnotenia 2020 – 2024. Výsledky hodnotenia budú zverejnené približne v polovici roku 2026.
Verejné vysoké školy a verejné výskumné inštitúcie, prípadne ich súčasti, budú podávať žiadosti v jednej z 28 oblastí výskumu spadajúcich do 7 skupín oblastí výskumu, ktoré budú uvedené v Prílohe k Smernici o periodickom hodnotení výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti.
Každá žiadosť bude zahŕňať 3 okruhy hodnotenia:
- Tvorivé (vedecké / umelecké) výstupy
- Spoločenský dopad tvorivej (vedeckej / umeleckej) činnosti
- Tvorivé (vedecké / umelecké) prostredie
V prvom okruhu tvorivých výstupov sa bude predkladať 25 odkazov na výstupy (vedecké články, monografie, konferenčné príspevky, umelecké výstupy, atď.) v oblasti výskumu, v ktorej bude žiadosť podaná. Za každého tvorivého pracovníka a pracovníčku bude predložených maximálne 5 hypertextových odkazov na výstupy.
Finálny výber výstupov pre každú žiadosť o periodické hodnotenie sa bude riadiť princípom rovnomernosti, podľa ktorého žiadatelia predložia rovnomerný počet výstupov na zamestnanca alebo zamestnankyňu.
Na hodnotenie spoločenského dopadu tvorivej činnosti a tvorivého prostredia budú žiadatelia o periodické hodnotenie predkladať prípadové štúdie. MŠVVaM SR pripravilo pre žiadateľov príručku s vybranými prípadovými štúdiami (z britského hodnotenia REF), ktoré môžu byť inšpiráciou, ako deklarovať dopad vedeckej a inej tvorivej činnosti a zároveň ako opísať prostredie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti.
Podobne ako v prípade výstupov budú prípadové štúdie spoločenského dopadu tvorivej činnosti a tvorivého prostredia zverejnené.
Výsledkom hodnotenia žiadosti budú tri čiastkové profily kvality za jednotlivé okruhy hodnotenia a jeden celkový profil kvality pracoviska, ktorý sa určí ako váhovaná hodnota okruhov hodnotenia v pomere 70% (výstupy) - 15% (spoločenský dopad) - 15% (tvorivé prostredie). Profil kvality informuje o úrovni výskumnej, vývojovej, umeleckej či inej tvorivej činnosti v rámci každej podanej žiadosti.
Profil kvality je hodnotením výskumnej či umeleckej úrovne pracoviska ako celku, pričom pre každú žiadosť obsahuje percentuálne vyjadrenie v rámci každej z piatich úrovní kvality. Hodnotenia jednotlivých výstupov tvorivej činnosti nebudú zverejnené.
Pomenovanie úrovní kvality sa medzi jednotlivými profilmi kvality bude odlišovať nasledovne:
Celkový profil kvality Tvorivé výstupy |
Spoločenský dopad Tvorivé prostredie |
1 – Svetová kvalita 2 – Významná medzinárodná kvalita 3 – Medzinárodná kvalita 4 – Národná kvalita 5 – Nezaradené |
1 – Excelentný 2 – Veľmi dobrý 3 – Dobrý 4 – Uspokojivý 5 – Neuspokojivý |
Hodnotenie bude prebiehať v spolupráci s hodnotiteľmi a hodnotiteľkami zo zahraničných univerzít alebo iných vedeckých, výskumných či umeleckých inštitúcií. Z prihlásených hodnotiteľov a hodnotiteliek navrhne Rada pre periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti projektové i odborové komisie pre hodnotenie vo VER 2026.
Nižšie je možné nájsť odkazy na:
- aktuálne predbežné princípy hodnotenia VER 2026,
- podrobnosti a materiály súvisiace s podávaním žiadostí o periodické hodnotenie za obdobie 2020-2024,
- informácie o periodickom hodnotení v anglickom jazyku.