Stredoškoláci merali farby svetielkujúcich organizmov v ekvádorskom pralese

22.09.2015
     Celých 32 dní strávili traja študenti žilinského gymnázia v UNESCOm chránenej biosférickej rezervácií SUMACO. Výpravy z britskej, francúzskej a americkej základne, ktorá leží v nadmorskej výške viac ako 2 000 metrov nad morom, viedli kečuánski domorodí indiáni pod dohľadom paleobiológa Petra Vršanského.
     V prírodnej rezervácií s najväčšou rozmanitosťou živočíchov na planéte urobili viac ako 1 500 spektroskopických meraní kováčikov, svetlušiek, jaskynných múch či lariev z čeľade Phengodidae. Mnohé z týchto druhov sú pre biológov neznáme. Svetielkovanie používajú organizmy na maskovanie pred predátormi, vzájomnú komunikáciu či rozmnožovanie. Meraniami, ktoré mladí výskumníci priniesli, zdokumentujú a opíšu doposiaľ neznáme druhy.
     Ekvádorské zákony nútia domorodých obyvateľov klčovať vzácne hektáre pralesa. Dôkladnejšie poznanie tejto oblasti, ktoré prináša aj výskum slovenskej výpravy, pomáha k záchrane vzácneho ekosystému.
     Stredoškoláci z celého Slovenska sa mohli od marca zapojiť do projektu Mesiac v pralese: okom vedy, nad ktorým prevzal záštitu minister školstva Juraj Draxler. „Teší ma, ako zaujímavo projekt skĺbil vedu s témou Medzinárodného roku svetla, nad ktorým má patronát UNESCO,“ povedal minister.
     Žiaci vypĺňali takmer stovku teoretických a praktických otázok z oblasti biológie, chémie, fotoniky či spoločenských vied. Víťazný tím zo Žilinského gymnázia na Okružnej ulici v zložení Denis Fitzel, Samuel Kriška a Matej Krajči vycestoval v auguste na expedíciu do Ekvádoru.
     Projekt vznikol vďaka podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskej akadémie vied, Centra vedecko-technických informácií SR a ekvádorskej vlády.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku