Navigácia

Slovensko sa podpisom ministra Druckera v NASA pripojilo k Dohodám Artemis

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker svojím podpisom pripojil Slovensko k ďalším 41 štátom, ktoré sa zaviazali k zodpovednému a bezpečnému vesmírnemu výskumu. Táto platforma má zároveň slúžiť na zabezpečenie udržateľnosti mierového prieskumu a osídlenia Mesiaca či Marsu.

„Princípy spolupráce pri civilnom prieskume a využívaní Mesiaca, Marsu, komét a asteroidov na mierové účely.“ Tak znie názov dohody, ktorá vznikla z iniciatívy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), Ministerstva zahraničných vecí USA a ďalších partnerov v roku 2020. Slovensko sa k tejto politickej iniciatíve pripojilo 30. mája, keď šéf rezortu školstva Tomáš Drucker počas svojej pracovnej cesty v Spojených štátoch amerických podpísal Dohody Artemis v centrále NASA. Pridalo sa tak k ďalším, viac ako štyrom desiatkam štátov, ktoré sa zaviazali k zodpovednému a najmä mierovému vesmírnemu výskumu. Slovensko bolo prizvané americkou stranou začať diskusie o pripojení k dohodám v októbri minulého roka.

„Slovensko je hrdé na svojich talentovaných a inovatívnych ľudí. Už dnes máme takmer päť desiatok spoločností a startupov, ktoré ukázali veľký potenciál aj v oblasti vesmírneho priemyslu. Pripojenie sa k Dohodám Artemis nám pomôže ešte viac zintenzívniť spoluprácu s inými krajinami v oblasti technológií, vedy, inovácií a prispeje tak k vytvoreniu ďalších možností na spoločné projekty či misie,“ uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker.

Za partnerskú stranu sa na dohodu podpísal administrátor NASA Bill Nelson, ktorý je bývalý astronaut. V priateľskej debate sa s ministrom rozprávali aj o astronautovi slovenského pôvodu Eugenovi Cernanovi, ktorý je zatiaľ posledným človekom, ktorý stál na Mesiaci. Okrem toho bol aj blízkym priateľom riaditeľa NASA.

„Pánovi Nelsonovi som priblížil aj to, že Slovensko má naozaj bohatú históriu v oblasti astronómie a vesmírneho výskumu. Po Maximiliánovi Rudolfovi Hellovi je pomenovaný kráter na Mesiaci, Milan Rastislav Štefánik je dodnes jeden z najuznávanejších astronómov, Vladimír Remek bol medzi prvými ľuďmi vo vesmíre a takisto sme mali v roku 1999 vo vesmíre Ivana Bellu. Aj toto sú dôkazy, že napriek tomu, že naša krajina je malá, máme v sebe veľké zapálenie pre objavovanie vesmíru,“ opísal Drucker.

Slovenská republika je zároveň pridruženým členom ESA s ambíciou ďalej prehlbovať danú kľúčovú spoluprácu. Témy a oblasti vesmírneho výskumu a priemyslu spravuje od roku 2021 Vesmírna kancelária, ktorá je organizačne rozdelená medzi rezort školstva a SARIO.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky