Slováci si na EYOF vybojovali dovedna šesť medailí

Slováci si na EYOF vybojovali dovedna šesť medailí v troch športových odvetviach (2 – 1 – 3). Po dve v tenise, atletike a plávaní. Slovenská výprava bola v rámci tenisu vôbec najúspešnejšia zo všetkých. Z troch medailových kolekcií získali Slováci dve zlatá – v ženskej dvojhre zásluhou Renáty Jamrichovej a v mixe vďaka Jamrichovej s Danielom Balaščákom. Rovnaký úspech sa v roku 2013 podaril Viktórii Kužmovej a Tereze Mihalíkovej.

Na snímke slovenskí tenistki Renáta Jamrichová a Daniel Balaščák pózujú so zlatou medailou po triumfe v mixe na Európskom mládežníckom olympijskom festivale (EYOF) v Banskej Bystrici v sobotu 30. júla 2022.

Kužmová vtedy ovládla dvojhru a s Mihalíkovou aj štvorhru. Dve zlaté medaily si slovenskí športovci odniesli šiestykrát
v histórii letného EYOF, viac ich Slovensko nikdy nezískalo. Šesť a viac medailí malo Slovensko na letnom EYOF doteraz len trikrát – v rokoch 1995, 2007 a 2017.


Historickým rekordom zostáva desať medailí z Maďarska z roku 2017 (1 – 4 – 5), kde Slovensko sedemkrát potešili rýchlostní kanoisti.

V každej z disciplín mala prevahu iná krajina. V atletike sa darilo reprezentantom susedných krajín. Najúspešnejší boli Poliaci.

Získali 11 medailí vrátane štyroch najcennejších. Jedenásť kovov v atletike mali aj Taliani, Maďari a Česi.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky