Navigácia

Rezort školstva a brexit

Rozhodnutím Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie a následnou notifikáciou podľa čl. 50 Zmluvy o EÚ dňa 29. 3. 2017 sa začal zložitý proces odchodu členského štátu z EÚ, ktorý bol zavŕšený dojednaním Dohody o vystúpení a jej ratifikáciou. Tým bol k 31. januáru 2020 ukončený proces vystúpenia a začal sa proces dojednávania budúcich vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Prinášame Vám preto základné informácie vo vzťahu k brexitu na jednotlivých úrovniach vzdelávania a tiež v otázke uznávania dokladov o vzdelaní a programe Erasmus+. Aktuálne informácie o brexite nájdete na stránke rezortu zahraničných vecí - https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit.     

Uznávanie vzdelania

V prípade uznávania dokladov o vzdelaní nadobudnutých v Spojenom kráľovstve na účely ďalšieho štúdia (akademické účely) nepríde k zmenám v procese uznávania. Nastavené procesy uznávania dokladov o vzdelaní na účely ďalšieho štúdia ostanú zachované.

V prípade uznania dokladov o odbornej kvalifikácii nadobudnutých v Spojenom kráľovstve na výkon regulovaných povolaní v SR, ako sú lekár, pedagóg a iné, v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, sa budú doklady o odbornej kvalifikácii posudzovať  ako doklady o odbornej kvalifikácii nadobudnuté v treťom štáte. Spojené kráľovstvo v pozícii tretieho štátu stratí benefity, ktoré mu vyplývali z pozície členskému štátu, a to najmä systém automatického uznávania odborných kvalifikácií upravených smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES len pre povolania lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka, sestra, farmaceut, architekt, veterinárny lekár.

Uznávanie odborných kvalifikácií nadobudnutých v Spojenom kráľovstve bude prebiehať podľa systému všeobecného uznávania, čo bude znamenať, že sa bude skúmať obsah a rozsah dosiahnutého vzdelania podľa vnútroštátnej právnej úpravy v SR, čo môže znamenať, že  napr. v prípade zdravotníckych regulovaných povolaní bude potrebné pre držiteľov dokladov o odbornej kvalifikácii získaných na území Spojeného kráľovstva vykonať doplňujúcu skúšku na výkon zdravotníckeho regulovaného povolania na území SR.

Vo všeobecnosti je nevyhnutné zdôrazniť, že doklady o odbornej kvalifikácii nadobudnuté v Spojenom kráľovstve sa na území SR budú uznávať po preskúmaní splnenia kvalifikačných požiadaviek stanovených na výkon regulovaného povolania v SR.

Brexitom sa nemenia ani postupy uznávania dokladov o vzdelaní na účely pokračovania v štúdiu a iné účely. Postup ostáva zachovaný tak ako doteraz. Uznanie dokladu o maturitnej skúške alebo inej záverečnej skúške vydaného zahraničnou strednou školou a dokladu o vzdelaní vydaného zahraničnou základnou školou na účely pokračovania v štúdiu alebo iné účely, s výnimkou uznania odbornej kvalifikácie, je v zmysle § 36 zákona č. 422/2015 Z. z.  o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v kompetencii príslušného okresného úradu odboru školstva v sídle kraja.

V prípade neukončeného vzdelania je zaradenie žiaka do príslušného ročníka na základe ročníkového vysvedčenia vydaného zahraničnou základnou a zahraničnou strednou školou v kompetencii riaditeľa školy v Slovenskej republike.
 

Vysoké školstvo

Oblasť vysokého školstva je plne v rukách národných štátov, a teda nesúvisí priamo s členstvom krajiny v EÚ. Spojené kráľovstvo v súčasnosti umožňuje študentom z krajín EÚ a EZVO (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) študovať na britských vysokých školách a univerzitách za rovnakých podmienok, aké majú domáci študenti. Týka sa to predovšetkým poplatkov za štúdium, ako aj ľahšieho prístupu k študentským pôžičkám. 

Britská vláda prisľúbila, že pre študentov z EÚ, ktorí začínajú štúdium v akademickom roku 2018/2019 alebo 2019/2020, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni, ako to je v súčasnosti, a to bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo skutočne opustí EÚ. Z dlhodobého hľadiska je možné, že študenti z EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky, podobné tým, aké už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín (mimo EÚ a EZVO).  

Základné školstvo

Deti občanov Slovenskej republiky, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku v školách na území Spojeného kráľovstva, budú pokračovať v rovnakom režime ako doposiaľ.  Takýto žiak môže na základe žiadosti zákonného zástupcu vykonať komisionálne skúšky na Slovensku, a to z predmetov, ktoré určí riaditeľ jeho kmeňovej školy (najmä zo slovenského jazyka, prípadne dejepisu či geografie). Konanie komisionálnych skúšok je na báze dobrovoľnosti, čiže je to možnosť, nie povinnosť. 

V prípade, že sa rodičia takéhoto žiaka rozhodnú pre návrat na Slovensko, po ukončení vzdelávania mimo územia SR musí žiak vykonať komisionálne skúšky a na základe nich riaditeľ jeho kmeňovej školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.

Mobilitné projekty v rámci programu Erasmus+

V zmysle Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej Únie vyplýva, že:

  • nedôjde k prerušeniu aktivít naplánovaných so Spojeným kráľovstvom, ktoré sa bude naďalej zúčastňovať v aktuálne trvajúcich programoch (2014 – 2020);
  • pozícia Spojeného kráľovstva sa v programe Erasmus+ v súčasnej fáze programu meniť nebude. Všetky prebiehajúce projekty budú pokračovať a realizovať svoje aktivity bez obmedzení až do svojho ukončenia;
  • projekty, ktoré budú schválené v rámci poslednej Výzvy 2020 v programovom období 2014 – 2020 a v ktorých budú vystupovať organizácie zo Spojeného kráľovstva ako partnerské, budú rovnako prebiehať bez obmedzení až do svojho ukončenia;
  • študenti, ktorí chcú absolvovať v Spojenom kráľovstve pracovnú stáž Erasmus+ musia požiadať o vízum 5. úrovne (T5) s výnimkami, ktoré stanovuje vláda Spojeného kráľovstva;
  • účasť a pozícia Spojeného kráľovstva v budúcom programe Erasmus+ 2021 – 2027 ostáva naďalej predmetom jednaní medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Ďalšie informácie je možné nájsť na stránke programu Erasmus+ www.erasmusplus.sk


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky